Vodítkáři versus nevodítkáři anebo?

Co je špatné na tom, když máte svého psa na vodítku a nebo když váš pes poslouchá a je bez vodítka? Toto téma mě vždy hodně zajímalo a nabízí mi skvělé podněty k zamyšlení.

Není to náhodou něco podobného jako kuřáci versus nekuřáci? Pejskaři versus nepejskaři? Mně to tak skoro připadá. Myslíte si, že by to šlo i jinak?

Otázka je spíše, jak moc vás pes vnímá, respektuje a poslouchá. Nezáleží na tom, jestli ho máte na vodítku nebo na volno.

Vodítko je jedinečnou pomůckou k výcviku a výchově psa a je nezbytnou součástí procházek s vaším psem v našem světě.

Mělo by plnit funkci propojení psa a páníčka. Spíše jako takové „neviditelné“ pouto, které vás oba spojuje. Mělo by být spíše pomůckou než jediným řešením.

Kdysi jsem byla zásadně NEvodítkář, na což jsem byla patřičně pyšná a díky čemuž jsem vesele kritizovala vodítkáře. Vždycky jsem si říkala: „Chudáci psi, nikam nemůžou a pořád je páníček na tom vodítku tak tahá.“ Okamžitě jsem měla důvod někoho hodnotit a povyšovat se nad něj. Pro sebe jsem si přitakávala: „Mám psa lépe vycvičeného.“ A pohrdavě odcházela.

A tak jsem od života dostala svou životní lekci. Poslal mě žít do Řecka, abych našla sílu sama v sobě a mohla tak skrze své chyby inspirovat ostatní.

Každý pejskař je prostě na jiné úrovni a tak by bylo dobré se navzájem respektovat.

Pes na vodítku by neměl štěkat na ostatní psy a volně pobíhající pes by neměl útočit na psy na vodítku nebo si je chodit zdravit, jak chce pokud se prostě páníčci mezi sebou nejdříve nějak nedomluví.

Rozhodně by se nemělo stávat, že malí psi si můžou běhat jak chtějí a dokonce štěkat na ty větší na vodítku!

Velké psy, které nezvládáte a už se vám minimálně jednou stalo, že ohrozili jiného psa, ty prostě musíte mít na vodítku minimálně do té doby, než si najdete čas tohle se svým psem vyřešit. A řešení prostě jsou! Jen musíte chtít.

Důležité doplnění do článku:

Pokud jste ve fázi, že chování svého psa řešíte, GRATULUJI vám! Máte u mne veliký obdiv. Pokračujte, i když se může některým pejskařům zdát, že svého psa nezvládáte. Svoji situaci řešíte a to je skvělé!

Výchova a výcvik je proces, který nějakou dobu trvá. A pak prostě záleží na tom, na jaké úrovni jste a kdy jste se svým psem začali pracovat. Tohle ostatní prostě  nevědí. Jsem si jistá, že za chvíli svého psa budete zvládat tak, jak chcete. A pokud ne, nevzdávejte to a vyhledejte někoho, kdo vám bude ochotný pomoci. Ozvat se můžete i mně. 🙂

Proto si všeobecně své pejsky prosím hlídejte před ostatními ať už jste v jakékoliv fázi. Vnímejte různé souvislosti. Poznejte ostatní pejskaře ve svém okolí. Zjistěte, kdo svého psa zvládá a pak také zahrňte fakt, kdo svého psa CHCE zvládat a kdo ne. Těm, kteří se snaží a dělají co mohou, nabídněte pomocnou ruku, dejte jim více času, než se svým psem projdete a mějte pro ně pochopení. Dejte jim to klidně najevo. Však je to super, že to řeší. Možná si připomeňte, jak jste sami zvládali svého prvního psa, než všechny méně zdatné odsoudíte.

To, že se někdo snaží poznáte podle toho, že na vás není útočný, umí naslouchat a hledá řešení, jak svého psa lépe zvládat.

Takže ano, nemůžou se všichni házet do jednoho pytle. Za toto doplnění děkuji čtenářům, který vyjádřili svůj názor.

Posuďte, kdo vám stojí za to, abyste vůbec procházeli kolem nich a podle toho se s nimi zdravte nebo se jim raději vyhýbejte. Je zbytečné se hádat nebo něco vysvětlovat někomu, kdo o to nestojí. Nedělejte si naschvály. Změnit můžete jen sebe a svůj postoj k věci.

Na  neznámých místech svého psa mějte raději vždy na vodítku, abyste včas mohli zareagovat a svého psa ochránit.

Na procházkách mějte oči otevřené a sledujte, co se děje i ve vzdálenějších místech. Prostě pozorujte plošně a buďte přítomní, vědomí. Vnímejte, kde se svým psem jdete a co děláte. Když se budete dívat do svých mobilů,  jakoby jste na procházce ani nebyli. Pokud musíte, zastavte se na chvíli. Zkontrolujte, kde je váš pes a co dělá. Informujte ho o tom, co má dělat, abyste si v klidu mohli své zprávy přečíst. Klidně si ho na chvíli posaďte a telefonujte. Zvládne chvíli počkat.

A také je dobré vědět, že právě při telefonování sto pro přijde nějaká nečekaná událost. Proč? Protože prostě nedáváte pozor a nemůžete včas na situace reagovat a váš pes to ví.

Každý jsme doopravdy jiný a každý si prochází prostě jinou životní fází. Jiným vývojem. Nemůžete se srovnávat s jinými pejskaři, které vůbec neznáte a nebo jen od potkání. Proč? Protože prostě neznáte ostatní souvislosti. Respektujte se prosím navzájem a nebo se komplikovaným lidem raději vyhněte.

Chcete si to shrnout?

  • Máte svého psa vychovaného, a který vás poslouchá a nikoho neobtěžuje?  V tom případě si dejte pozor na ty nevychované.
  • Máte naopak se svým psem nějaké problémy? Neposlouchá vás? Tahá vás na vodítku a rozjíveně štěká? Je nejvyšší čas, abyste to začali řešit. Hledejte způsoby, jak svého psa zvládnout. 
  • Jste ve fázi, kdy svoji situaci řešíte a občas na vás někdo ošklivě zaútočí? Pokuste se nebrat si to osobně. Jsou totiž i takoví lidé, kteří vám rozumí. Včetně mě. 🙂

Každý se musíte podívat sám sobě do očí a zeptat se, jak to se svým psem doopravdy máte. Protože ať už je to jakkoliv, jste za svého psa zodpovědný.

Nikdo z vás nemůže přesně vědět, proč a z jakého důvodu mají ostatní pejskaři své psy na vodítku a nemůžete je za to hodnotit. Bude vás to zajímat teprve tehdy, pokud vás bude jejich pes ohrožovat a proto je důležité, abyste takové dvojice dokázali už z dálky poznat a vyhnout se jim.

Z toho celého vyplývá, že je buď vodítkář/nevodítkář – tedy pejskař, který je a nebo není zodpovědný za svého psa.

Něčemu ohledně svého psa nerozumíte? Všechny své odpovědi naleznete zde.

Přeji vám krásný den a bezproblémové procházky s vaším psem,
ať už s vodítkem nebo bez něj.

Pavla Polymnia a Díno Dinosaurus

podpispodpis dino

 

 

 

 


Vžijte se na chvíli do role psa
a zjistěte, jak si páníčka bezpečně
omotat kolem svých tlapek.

Zasmějte se s e-knihou

Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Naučte se rozumět psí řeči, která je klíčem k srdci vašeho psa - důvěře, lásce a respektu. Nahlédněte do online kurzu férové komunikace se psem - k části o Konejšivých signálech. Přístupy jsou Z-DAR-MA.

0
lidí
už signály v řeči psa vidí
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů