4. díl – Ztracené přivolání – Když pes utíká

Aneb:

„Co dělat, když pes po vašem zavolání nereaguje a nebo se rozběhne na opačnou stranu.“

Článek je 4. dílem a posledním ze série na téma:

Jak na ztracené přivolání

V této části se dozvíte, co dělat, když pes na zavolání nereaguje a nebo rovnou odběhne.
Pokud jste tu poprvé, přečtěte si prosím nejdříve 1. díl , 2. díl. a 3. díl.

A také se na konci dozvíte Dínovi skvělé útěky z naší terasy a jak jsem to řešila já.

Myslím, že na tuto část čeká mnoho lidí, kteří by se rádi dozvěděli, zda je vůbec možné něčemu takovému zabránit.

Také mi je jasné, že i přesto, že budete dělat vše, co vám v předchozích článcích píšu, tak se vám stane, že psa zavoláte a pes nic. Nereaguje. A co teď?!

Pak je nutné vědět, co dělat.

Když jsem začala psát o přivolání, vůbec mi nedošlo, že tato část bude právě ta, o kterou bude největší zájem.

Je to ale přesně to, co mě samotnou úplně nejvíce vytáčelo. Nevěděla jsem, co mám dělat, když Dína zavolám a on na mě nereagoval a nebo stihl označit ještě několik dalších keřů, než se odhodlal přijít ke mně.

Jenže, já jsem mu toto celou dobu tolerovala a nebo ho nějak podvědomě omlouvala.

Často se stalo, že ke mě dokonce přišel, aby mi řekl, že odchází. Byl veselej, vrtěl ocasem a já z toho měla radost. No jo, ale on přišel pro svolení odejít a když viděl, jak jsem ráda, tak prostě šel. Přeskočil terasu a byl ten tam!

Na ulici, když jsem na něj třeba zavolala, aby se vrátil, tak se zastavil, zase na mě hodil ten svůj veselý kukuč, já ho pochválila a on ještě veseleji odběhl! To jsem byla v koncích.

Tím, že jsem ho pochválila, ale už mu nedala znovu povel, aby šel ke mě, tak on nabyl dojmu, že má svolení odběhnout za kámošema. Nenapadlo mě, že ho chválím za to, co má v úmyslu udělat. To jsem tehdy vzdávala úplně, protože jsem měla za to, že se nemohu rozčílit nebo mu dát nějak na jevo to, aby ke mě doopravdy došel a že to myslím vážně.

Bála jsem se, aby se ke mě pak chtěl znovu vrátit.

Takže bacha na to, co označujete, že je dobře.

A pak už ani nevím, co se stalo, ale rozhodla jsem se následovat to, co jsem vám v minulých článcích a dílech popsala.

Rozhodla jsem se neplýtvat náboji  a docílit toho, že každý vydaný povel bude mít následek. A to znamenalo i v případě, když Díno nezareaguje a nebo se rozběhne na opačnou stranu. Holt jsem zjistila, jak moc na svém přivolání trvám. Ano, musela jsem za ním nějakou dobu běhat, aby pochopil, že to myslím vážně.

Teď jsem ve fázi, že pilujeme rychlejší reakce a dávám si pozor, aby nestihl označkovat, před tím, než se vydá ke mně. A zase je to na mně, abych ho pohlídala. Chápete ? Prostě je to celé o našem vedení. O naší bdělosti a včasných reakcích. Mít 100% přivolání rozhodně není zadarmo! Vyžaduje to pořádnou disciplínu ze strany páníčka.

Je nutné umět včas zareagovat, než třeba zvedne nohu, aby značkoval.

Není to teď o psu, ale o tom, na co se zaměříte. Pomůže vám, když se zaměříte vždy na jednu činnost a tu opravíte. Snažte se hledat správné chvíle, kdy to můžete včas podchytit a od určité chvíle na tom trvejte.

Postupně už se tolik nenaběháte a budete pilovat jeho rychlejší reakce. Když prostě nezareaguje, tak ho ihned opravíte a budete naléhat, aby přišel. Za správné chování psa chválíte, povzbuzujete. Super, šikovný, výborně.

Nelze očekávat, že se vše změní najednou. Přivolání se skládá z několika fází a v každé té fázi pes a nebo vy sami můžete udělat chybu. Je to o každodenní sebe disciplíně. A nebojte, nic se opravdu nestane, když se vám to prostě jednou nepovede. Ale mějte na mysli, že jakmile se to jednou nepovede, mělo by to být pak aspoň 10x dobře.

Vždy by mělo 10x více převládat to dobře nad tím, co se jednou stane špatně.

Když potřebujete od všeho pohov, tak psa radši vůbec ten den nevolejte a nebo nepouštějte z vodítka. Úspěšnost přivolání je opravdu jen na vás. Zkuste dosáhnout těch 100 %. Aspoň jeden den. Zkuste to.

Chcete ještě pomoci? Dínovi tlapky vám pomohou

Tady jsou:

podpis dinoTlapka č. 1

Co dělat, když pes nereaguje.

 1. ZAREAGUJETE VY – ihned označte jeho chybu.
 2. OZNAČTE moment, kdy se rozhodl správně
 3. DOKONČETE přivolání. Pes musí přijít až k vám.
 4. POCHVALTE HO za to, že přišel. Pochvalte ho po opravení, když to pak udělá správně. Buď s pamlskem a nebo bez, ale vyslovte POCHVALU.
 5. ZNOVU REAGUJETE pokud psa něco od splnění vyruší!

podpis dinoTlapka č. 2

Opravte ho i vícekrát v jednom přivolání, když je potřeba.

A to pomocí vašeho hlasu a řečí svého těla.

Příchod k vám musí být bez zastavování.

Vše ostatní ihned opravte.

 • Když se rozhodne jít k vám, ale cestou se zastaví a bude chtít ještě něco očuchávat.
 • Když na cestě k vám uvidí  něco jiného, co ho vyruší.
 • Když se k vám bude evidentně courat.

Opravu uděláte následovně

 1. Stojíte k němu čelem. Řeknete něco jako „hej, šššt, psst“, tlesknete, dupnete a  chcete aby vás zaregistroval, aby se na vás podíval. – Na psa svým ČELNÍM postojem tlačíte.
 2. Jakmile se na vás podívá, ihned mu oznamte – „To je ono, pojď sem, ano, to je dobře,..“ a svou řečí těla se STOČTE NA STRANU, abyste mu naznačili, že chcete, aby vás následoval. – Svůj tlak tímto povolíte.
 3. Jakmile se rozhodne znovu něco očuchávat, opět vykročte k němu čelem, aby věděl, že to myslíte vážně a chtějte po něm nápravu, jeho pozornost, dokončení přivolání.
 4. Takto si hrajete s vytvořením tlaku a povolením, dokud k vám pes nepřijde. Samozřejmě je cílem, aby k vám došel bez zastavování. Pokud se zastavuje často, nebere vás vážně, mohu vám s tím pomoci.

Změny tlaku opakujte s větší intenzitou, abyste tam nebyli do večera. Opravit byste ho měli maximálně jednou nebo dvakrát. Musí vědět, že nemá moc další šance.

Pokud za vámi už jde, odcházíte od něj tak, abyste si byli jistí, že vás následuje. Takže ne úplně zády. Povzbuzujete ho, aby vás následoval. A nebo prostě couvejte a lákejte ho pomocí rukou k sobě. Jen ať za vámi nějakou chvíli jde. Ať se hezky učí, co to znamená za vámi přijít. A to i když jste od něj kousek. Až potom se zastavte a dokončete přivolání třeba se sednutím v pozdější fázi.

podpis dinoTlapka č. 3

Vzdálenost ze ktetré psa voláte

1. Pes je ve vašem dosahu

To už víte, co máte dělat. Stačí ihned opravit, když nereaguje. Buď hlasem a nebo vykročením k němu. Zkuste ho nějak nečekaně vyrušit. Když vaše korekce nefunguje, zkuste to tlesknutím, dupnutím. Udělejte něco, co ho přinutí, aby se na vás podíval.

2. Pes je mimo dosah na který reaguje

Pes už je tak daleko, že na něj nedosáhnete. Proto je nutné dostat se nejdříve na takovou vzdálenost, aby vás pes lépe vnímal.Prostě si trochu popojděte. Až se to naučí, budete ho moci volat už ze vzdáleností, které jsou třeba i mimo vaše zorné pole, ale pes přiběhne. Tohle se vyplatí hlavně v lese, kde na psa ne vždy vidíte! Ovšem, dokud nebudete mít přivolání, psa v lese prostě na volno nepouštějte, ale trénujte, co to dá!

 • Dojděte si k němu. Pokračujte tak, jako když je na dosah.


 3. Pes nechce přijít, utekl daleko

Je jasný, že si pes šel po svým a kašle na vás. Když to tak necháte, naučí se, že je to takhle v pořádku. Pokud s jeho zdrháním nic neuděláte, budou se mu jeho odchody vyplácet a zdrhat bude, proto musíte jít a dokončit vaše přivolání. Ale jak, že? Nechcete se s ním honit. A nechcete, aby vám stále utíkal, že?

Nejlépe to uděláte tak, když k němu půjdete obloukem. Je to jeden z konejšivých signálů. Pes příchod obloukem nevnímá jako hrozbu. Když chcete psa chytit, stáčejte se k němu bokem a nedívejte se na něj přímo.

Využijte keřů, zdi, nebo jděte úplně tak, aby vás neviděl a pak se objevte na jeho dosah a z jiné strany a nebo zezadu ho překvapte svou opravou za to, že neposlechl. Můžete měnit také směr podle toho, jak se třeba on natáčí, když nedává pozor a vítá se s jiným psem.

Pozor! Nejdete ho chytit. Jdete jen tak blízko, abyste posílili sílu své opravy a tlaku, který na něj znovu vytvoříte, když se u něj objevíte.

Vyhrknete „Hej, co jsem říkala“ On se lekne, co tam děláte a vy získáte drahocenné vteřiny přeprogramovat jeho další reakci. Zadáte mu opět povel „Ke mně!“ a ihned se dáte svým tělem na ústup. Stočíte se stranou, budete couvat. Atd, viz výše.

Musíte to ale myslet vážně. Cílem je, aby k vám pes došel sám. Ne vy k němu. On k vám musí dojít a vy ho musíte pochválit. Vy jste ho nepřišli chytit a potrestat, ale naučit ho, co to znamená, když ho voláte.

Moment, kdy se rozhodne jít k vám, musíte označit pochvalou. „Ano, to je dobře.“ Už neřešíte, že k vám předtím nepřišel. Váš vztek a zlobu odhoďte. Pokud je to pro vás těžké, nabízím vám možnost se v těhle souvislostech vyznat.

Pak ze scény spolu odcházíte. Opodál psa připnete na vodítko a pochválíte ho za to, že jde s vámi.

Pozor!

 • Už ho dál nenecháte vítat se psem, za kterým odběhl.
 • Už ho nenecháte čuchat to, co chtěl.
 • Pes vás teď musí nějakou chvíli následovat. Klidně mu po cestě řekněte jak se cítíte, ale ne zle, to je pro vás, abyste upustili páru.
 • Než ho zase pustíte, měli byste vědět, že je na vás naladěn a že vás vnímá. Pokud je zase hlavou ve světě okolo, tak ho nepouštějte a cvičte na vodítku „zůstaň“ a nebo „čekej.“ Tímto si posílíte své postavení. Než ho znovu pustíte, měl by umět čekat, než mu k volnosti dáte povel.

4. Pes běží úplně pryč a zmizí z vašeho dohledu

Pokud pes úplně zmizí, zřejmě jste volali až moc pozdě, nechali jste ho jít až moc daleko od vás a jeho instinkty zvítězily.

Tentokrát jste prohráli a nemůžete s tím nic udělat. Smiřte se s tím.
Pes už se dávno odměnil a je jedno, co se teď stane, když přijde. Ať je to pozitivní a nebo negativní.

 • Pokud nevíte příčinu jeho útěku, zjistěte to.
 • Pokud už víte, zkuste se zamyslet nad tím, jak tomu předejít.
 • Šlo by, abyste zmenšili vzdálenost, na kterou má povoleno od vás běhat?
  Mohli byste totiž včas odhadnout, zda na nějakou stopu nenarazil a včas ho odvolat.
  Zarazit mu v tom, dříve než ho plně ovládnou pudy. To jsou právě případy, kdy pes běží za kočkou, srnou, zajícem, hárající fenou.

podpis dinoTlapka č. 4

Jak reagovat, po tom co se pes po „svém výletě“ vrátí.

V tuto chvíli můžete být rádi, že se k vám vrátil. Jinou možnost moc nemáte.

Pokud se na něj budete hněvat, tak to příště oslabí jeho chuť se vracet a může se stát, že to bude o to delší a s větší nedůvěrou.

Já jsem si s Dínem musela projít docela silným vývojem. Vyzkoušela jsem vše.

Mně Díno nezdrhal z procházek, ale z balkonu. Když potřeboval, prostě si odběhl a pak se s veselou vrátil, celý uřícený a radostný.

 • Ze začátku jsem také byla radostná, že se vrátil, protože jsem si myslela, jak si u něj získám důvěru a to pak zabrání tomu, aby nezdrhal vůbec. Jenže to nestačilo. Vracení mu šlo skvěle, vesele a extrémně radostně. Jehoí zdrhání to ale nezastavilo.
 • Pak jsem zkoušela být i naštvaná. To moc neradím. Hodně to oslabilo jeho příchod a důvěru ve mě. O to déle jsem ho pak musela přesvědčovat, jak jsem šťastná, že přišel. Zdrhání to opět nezastavilo.
 • A pak jsem začala řešit své postavení jako vůdce a začala jsem si hlídat, kde všude mi to uniká. A světe div se, ono to začalo fungovat. Vznikl tak online kurz – vnitřní cesta Psích souvislostí.

Takže, když vám pes už jednou totál zdrhne, prohráli jste.

Je v podstatě jedno, jak zareagujete, když se k vám vrátí, protože vám i tak příště zase zdrhne.

A jak to máme teď s Dínem? Konečně mohu mít dveře na terasu otevřené a nemusím ho přivazovat. Vím, že nezdrhne. Jen si ještě hlídám situace, které jsou pro něj obzvláště lákavé, jako jsou mňoukající kočky přímo pod balkónem a štěkající banda pouličňáků, ke kterým by se jistě rád přidal.

Zatím se mi to daří podchytit a já se těším z  jeho voleb zůstat doma s námi. Vždy mi spadne kámen ze srdce, když ho najdu, jak na své boudě leží a v klidu pozoruje okolí. Přitom by mohl skočit. V tom už je přece profík ????

Pokud chcete, aby vám pes nezdrhal, zkuste si všímat věcí, které jste doposud považovali jako maličkosti a které vám nikdy nevadily, ale víte, že nejsou úplně správně.

Toto je mé dnešní poslání a zakončení této série článků na téma

„Ztracené přivolání.“

Snad jsem objasnila věci, ve kterých jsou často zmatky.

Připoj se k nám na facebooku.

Krásný den

Pavli a Díno

Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Naučte se rozumět psí řeči, která je klíčem k srdci vašeho psa - důvěře, lásce a respektu. Nahlédněte do online kurzu férové komunikace se psem - k části o Konejšivých signálech. Přístupy jsou Z-DAR-MA.

0
lidí
už signály v řeči psa vidí
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů