„Přála bych si, aby mě můj pes poslouchal, aby vnímal, co mu říkám a ne, aby si dělal, co chce. Aby mě více respektoval.“
Většinou své klienty velmi pozorně poslouchám, protože mají na srdci mnoho tíživých trápení a problémů se svým psem. Většinou je to celý řetězec problémů, který se prostě nedá jen tak přerušit. Hledám záchytný bod, aby mě ty problémy celou nezavalily a abych dokázala zastavit myšlení svých klientů a nasměrovala je správným směrem.
Většinou mě napadne záchranná otázka.: „Jak často ho krmíte?“ To v tu chvíli vůbec nečekají. „Dvakrát denně, ale všechno to stejně nesežere. Celý den má přístup ke žrádlu.“
A moje malé já se raduje, protože mohu někde začít.
Také se dost často ptám: „Nosí doma obojek?“ – „Ne, proč, nemám ráda, když pes obojky nosí.
Nebo: „Má svůj pelech?“ – „To on nepotřebuje, spí, kde chce. Nám to nevadí.“
Poznáváte se v těchto příkladech? Zajímá vás, jak tyto nenápadné drobnosti ovlivňují váš vztah se psem?
Sepisuji pro vás 10 tipů, na co byste se měli ve vašem vztahu zaměřit a co přesně vyladit a proč. Zdálo by se, že to jsou nepodstatné drobnosti, ale právě skrze tyto drobnosti vám uniká vedení a postavení vůči psu. Tím ztrácíte jeho respekt a pes ztrácí motivaci vás vnímat a poslouchat.
Uvádím je v pořadí tak, jak se s nimi setkávám nejčastěji.
Nyní si přečtěte, co můžete vylepšit ohledně rituálu krmení.
Nenechávejte nesnědené granule v misce. Proč? Protože pes pak ztrácí chuť k jídlu a motivaci ve svém životě. Tuto chybu u pejskařů vídám poměrně často. Pes, který do teď nežral, začne s chutí žrát a mít zájem i o jiné pamlsky.
Pokud má v misce žrádlo neustále, nic ho nikam nehoní, nemotivuje, má to prostě „na háku“ a to i vás.
Pes má velmi citlivý nos. Znáte ten pocit, když sami vaříte, tak už na jídlo ani nemáte chuť? Je to něco podobného.
Pokud krmíte granulemi, uchovávejte celý pytel uzavřený právě proto, aby se bytem nelinula vůně granulí, ale i proto, aby zůstávaly čerstvé, zvlhčené a voňavé ve chvíli, kdy psa krmíte. Na to jsou výborné veliké uzavíratelné plastové kýble.
Do žrádla s granulemi můžete přidat trochu vody, aby se jim lépe žraly, ale aby se nerozmočily. Zamíchejte a nechte chvíli stát. Pak ještě jednou zamíchejte a servírujte. Vytvoříte pro psa super omáčku a jídlo mu bude více chutnat. Granule nepodávejte rozmočené, ale s omáčkou! 🙂
Zde vidíte veliký zájem Arinky o granule! 🙂
Doopravdy. Stále jsou pejskaři, kteří krmí svého psa před procházkou. Prostě je to jen nenapadne, ale je to veliká chyba.
Řekněte mi, jak by se vám běhalo s plným břichem?
1. U psů je veliké riziko přetočení žaludku. Zjistěte si u svého plemene, zda má k této nemoci sklony. Jsou to většinou obří plemena, ale i boxeři, pitbulové, vlčáci atd…Tato nemoc spíše není nemocí, protože je většinou smrtelná. U přetočení žaludku jde o minuty a než člověk pochopí, že k tomu u psa došlo (nafouknuté břicho), většinou nestihne dojít k veterinárnímu zákroku.
Tento odchod psů je velmi náhlý a pro rodinu velmi bolestný.
2. Jako druhý důvod, proč psovi dávat až po procházce je ten, že si udržíte jeho pozornost. Pes si vás bude více hlídat. Je to pro něj přirozené, protože mu dáváte nažrat a prostě se blíží čas, kdy už by něco snědl. Pokud je už nažraný, nebude vás tak vnímat. Mohla bych říct, že vás už nepotřebuje! Drsné, že? Ale tohle je psí svět. 🙂
Pokud psa nakrmíte, měl by minimálně 2h po jídle trávit, ležet a odpočívat.
Paradoxem je, že po žrádle mají psi velikánskou radost a začnou sami od sebe radostí lítat sem a tam a točit se na záda, převalovat se! To dělala kdysi Arinka. Dříve jsem z toho měla nerva.
S Dínem jeho radost více prožívám. Tu chvíli po žrádle mu věnuji, pohladím ho, pomazlím se s ním, popovídám si s ním o tom, jak moc dobré to bylo a pořádně ho podrbu. Prostě s ním sdílím jeho nadšení z plného žaludku.
Sám si pak někde lehne a tráví. A já se mohu věnovat zase svým věcem.
Nedržte se striktně psané gramáže na balíku granulí. Reálně pes sní méně. Podívejte se proto i na svého psa. Má kila navíc? Dávku krmení snižte.
Pokud krmíte granulemi, odměřte si jeho přesnou denní dávku. Na kelímku si dávku fixem vyznačte a pak už každý den kelímek vesele plňte. Není nic lehčího. Máte pak jasný přehled o tom, kolik psu dáváte a zda pes hubne nebo přibírá.
Pokud trénujete s klikerem, odměřte si i denní dávku pamlsků a případně snižte jeho dávku žrádla. Díno mi takhle krásně jeden čas přibíral na pamlscích, protože jsme se více věnovali trikům. Jojo, jsou to naši miláčci a my máme pořád tendence jim dopřávat.
Každé granule jsou váhově jiné, takže když změníte značku, odměřte si nový dávkovač.
To je otázka do pranice! Že by zase dva tábory? Víte co? Posuďte si to každý sám a rozhodněte se, co vám vyhovuje více. Dám vám pár tipů, jak poznáte, že váš pes je spokojený a vy vlastně také.
Ja u žrádla sleduji zásadně stolici psa.
Co ze psa vychází, to mi také sděluje, zda je žrádlo kvalitní.
U kvalitního žrádla toho vychází málo a bobky jsou krásné a kvalitní bez výrazného zápachu. Pes celkově vypadá velmi zdravě a jeho srst je krásná. Má se k světu, je veselý. Nemá jiné zdravotní potíže a venčení je radostí. Tohoto výsledku získáte převážně hodně kvalitními (dražšími) granulemi nebo stravou BARF. Je to ale u každého psa individuální.
Nekvalitní žrádlo poznám vždy podle velkého objemu exkrementů, několikrát za den. Špatná konzistence a hrozný zápach. Také nadměrné množství a četnost, kdy pes na toaletu musí. U nekvalitního žrádla má pes problémy s výfuky, které jsou horší než pukavec! Zároveň pes nemá tak dobrou kvalitu srsti. Má ji suchou a matnou, jsou vidět lupy. Většinou u hodně levných granulí.
To je jen něco málo hlavních postřehů. Zbytek zatím nechám na vás, jinak bych tento článek asi nedopsala. Kdybyste měli nějaké další otázky, určitě mi napište nebo přímo pod článek.
Ráno dáváte méně proto, abyste psu dali něco do žaludku, když je tak naučený, ale nechcete ho přímo nasytit. Proto si hlavní porci necháváte na večer, abyste svého psa drželi „ve střehu.“
Každý pes je jiný. Vyzkoušejte. Arinka třeba rozdělení dávky neměla ráda. Prostě se jednou denně nažrala a bylo. Zato Díno by žral pořád! Proto mu teď momentálně dělám dávku na ráno a večer, protože jinak by asi do večera nepřežil. 😀
Je to na vás. Každému vyhovuje něco jiného. Každý máte jiný životní styl a od toho se to odvíjí. Váš pes se vaší rutinně přizpůsobí. Měli byste samozřejmě přihlédnout i k tomu, jak to vyhovuje jemu. Takovéhle maličkosti mnohdy vyřeší hodně!
Někdy vás také ovlivňuje podnebí, ve kterém žijete. Tady v Řecku je v létě takové vedro, že psi prostě nemají přes den a odpoledne ani chuť žrát. Až když teplota večer opadne, dostaví se i pořádný hlad.
Takže v létě krmím po procházce večer kolem 21h a v zimě zase naopak už v 17 h, protože jinak by Díno zaručeně umřel hlady. V zimě tedy dostává spíše před procházkou, ale má dostatek času na to, aby žrádlo strávil, protože večer už jdeme jen na nutné vyvenčení a ne na žádné dlouhé štreky. Kam bysme také v zimě došli, že? Mám ho také spíše na vodítku a nevyžaduju po něm nějakou extra poslušnost a focus (soustředění).
Je prostě nutné přihlížet i k tomu, v jaké fázi výcviku a výchovy se svým psem jste. Pokud to mezi sebou zatím nemáte vyjasněné, krmte svého psa až ke konci dne, kdy po něm už nic nemusíte chtít.
Zkrátka, vždy je co v pravidlech porušovat. 🙂 Používejte svoji hlavu a zdravý rozum. Pakliže vám to funguje, není co řešit.
Také mám osvědčené, že s plným bříškem se Dínovi doma čeká mnohem lépe. Takže když máme na odpoledne jiné plány, které Dína nezahrnují, nakrmím ho klidně před odchodem, i když mu běžně dávám až dýl, ať se mu s plným žaludkem lépe čeká, může si lehnout a v klidu trávit.
S tím samozřejmě souvisí ostatní souvislosti, jestli už získal svoji denní dávku adrenalinu a dostatečně se nabažil venkovních podnětů. Opět jsme u individuálního posouzení. Každý pes je jiný a je nutné k tomu přihlédnout.
Pokud to chcete vyzkoušet, nakrmte svého psa ještě ve chvíli, kdy jste v klidu a ne v době, kdy se balíte a odcházíte.
—–
Tato doporučení článku se týkají dospělých psů. U štěňat je režim krmení zcela jiný a každý si musí zjistit, jakým způsobem své štěně dobře a kvalitně krmit u svého chovatele nebo informace hledat.
Přišli vám tyto informace hodnotné? Které z nich vám pomohli? Napište mi dole v komentářích a podělte se o své zkušenosti.
Příště se můžete těšit na moje extra tipy o používání OBOJKU.
Krásný den.
Pavla Polymnia a Díno Dinosaurus (HAF!)
Vžijte se na chvíli do role psa
a zjistěte, jak si páníčka bezpečně
omotat kolem svých tlapek.
Zasmějte se s e-knihou
Naučte se rozumět psí řeči, která je klíčem k srdci vašeho psa - důvěře, lásce a respektu. Nahlédněte do online kurzu férové komunikace se psem - k části o Konejšivých signálech. Přístupy jsou Z-DAR-MA.
Děkuji za informace. Nevěděla jsem jestli mohu krmit dvakrát denně a jak. Krmím pejsky po procházce a vlastně ráno i večer stejnou dávku. Na granule leju trochu vody, ale nemíchám to a hned se na to vrhnou Ocenila bych ještě jaké krmivo používáte Vy, které se Vám zdá být nejkvalitnější. Mám dobrmanku a pak malého pejska křížence (takový malý vlčáček jak mu říkám).
Na trhu je nespočetně mnoho značek. Ve článku vám dávám tipy, podle čeho poznáte kvalitní žrádlo. Výběr je už na vás, protože každý pes je prostě jiný a každému vyhovuje zcela něco jiného. Většinou cena odpovídá kvalitě. Dražší jsou více kvalitnější. Ale i tak je dobré hlídat si celkový vzhled psa a jeho stolici. Zkuste se poptat okolí, když uvidíte krásně vypadajícího psa, zeptejte se, čím krmí. To vás pak lépe navede. Kysi jsem krmila Happy Dog a byla jsem spokojená. Co se týče výběru značky granulí, to bych musela zpracovat další článek. Dína krmím BARF. To je syrovým masem. Prodává se zmražené a jsem spokojená. Nicméně pro krmení BARF je dobré si pořídit nějakou literaturu. Jako je třeba tato kniha. http://www.martinus.cz/?uItem=104890
Jestli ještě můžu, tak prosím u toho mraženého masa taky hodně číst. Odkud to maso je, jak to zpracovávaj… složení. Někdy je tam hodně tuku a kůží. Kupovali jsme našim kocourům, pak jsme zkusili jiného prodejce (bylo to až s dovozem domů) a jeden z kocourů strašně přibral, až měl problémy. Takže teď si kupujeme a zamražujeme maso sami, manžel se obětuje a vždy porcuje. (já mám problém jít i do masny 🙁 )
Pavli, děkuji za článek. Dobolím si svůj názor. Já patřím mezi zastánce BARF. U tohoto způsobu stravování si musíte nastudovat konkrétní plemeno, jaké množství a jakého masa. Každé maso (svalovina, vnitřnosti) totiž obsahuje jiné hodnoty a pes (i kočka) by to měl mít správně vyvážené. Každé plemeno asi trochu jinak a taky je rozdíl mezi štěnětem a dospělým. Pak jsou ještě zastánci NEdávání kostí, natož vařených. Už byli kvůli tomu někteří pejsci operováni, protože měli kosti zapíchnuté ve střevech apod. Rad na internetu je hodně, vím, že je takový Facebook, kde přímo poradí na konkrétní plemeno, je nutné si vše nastudovat. U BARF stravy se prý psi i lépe zotavují z různých nemocí a zranění. U granulí je důležité sledovat složení. Pokud kupujete na váhu ve zverimexu, prodejce Vám musí ukázat pytel, ze kterého to bere, abyste si to mohli přečíst. U koček je třeba hodně důležité, aby granule neměly obiloviny. Pro psa to tak tragické není, ale i u psa čím méně obilovin, tím lépe. Stolice je určitě první ukazatel kvality granulí. Taky docela často slýchávám, že někdo krmí dospělého psa granulema pro štěňata. Granule pro štěňata jsou velmi oblíbená dospělými psy, ale jsou více výživná a pro dospělého psa zatěžující. A osobně jsem pro to, zalít granule vlažnou vodou (vždy jsme ji přihřáli ve varné konvici – drželi jsme ruku na konvici, aby to zase nebylo horké moc) a nechat nabobtnat. Pes se může sušených granulí nažrat moc a pak jak to v něm bobtná, může mít bolesti. Nebo přesně vážit, kolik těch sušených. A na závěr:
„To znám“ – taky, když se najím, mám radost (zvláště, jak jsem se s tím nemusela vařit já), ale jít hned někam lítat, to fakt ne. Gauč je nejlepší volba 😀
Marika
Dobrý den,
mám prvního psa v životě(2letý zlatý retrívr). Byla bych strašně ráda, aby byl pes vycvičený a poslouchal. Ale bohužel máme nějaké mezery ve vzdělání. Máme? Já vím, že je mám prvně já. Stydím se, snažím se, ale bohužel s něčím si nevím rady.
Tak například to žrádlo.
Krmím Báďu 2x denně granulemi. Přidávám vždy trochu konzervy od Sokol Falco a trochu teplé vody. Ale můj miláček by chtěl patrně něco jiného. Lehne si vedle, dělá že si to můžu sníst sama a když na něho zavolám, ať si to jde sežrat tak na mě zavrčí a jde. Někdy to sežere hned, někdy nechá. Mě vadí to vrčení, chci aby si to šel sežrat hned, protože jinak to pak vyhazuji a to mi je líto. V misce mu to nenechávám.
Dávám mu porce menší než má mít a on má pořád řeči. Od loňska přibral 2 kg, tak asi nestrádá:) Nechci měnit žrádlo, protože se bojím, že by si za chvíli vymýšlel znovu a granule nám jinak vyhovují. Když přijdeme někam jinam a on vidí žrádlo v misce, tak se může přetrhnout(to mu tedy zakazuji) a to to jsou třeba granule daleko horší kvality.
Nebo mu mám dávat jen jednou denně? Ale to zas stejně najednou celou denní dávku nesežere.
Nebo co dělám špatně? Trápí mě to.
Jinak jsem si přečetla knížku, Jak vyzrát na páníčka a myslím, že se mu to v něčem docela dobře daří. Hodně jsem se nasmála, ač je to spíš na zamyšlení:)).
Moc předem děkuji za odpověď
Věra
Dobrý den, děkuji za váš dotaz. K vašemu případu bych potřebovala vědět více informací, abych vám mohla poskytnout kvalitní informace. Každopádně to vrčení byste měla co nejdříve řešit. Je známkou slabého vedení psa a je potřeba zapracovat na převzetí role jako vůdce. Souvisí to asi s celkovou komunikací se psem. Pokud byste měla zájem, mohu vám podrobněji poradit přes email, online konzultaci nebo bych vám doporučila začít procházet studium Psích souvislostí.