[#Seriál – 10 tipů pro lepší vztah] – 2. díl: OBOJEK

Jak skrze obojek můžete vylepšit komunikaci s vaším psem

Obojek u páníčků vyvolává mnohdy silné emoce. Někteří obojky přímo nemají rádi, protože svého psa nechtějí omezovat. Často říkají, že se jim obojky na jejich psu nelíbí. Když přijdou domů, obojky okamžitě psu sundávají.

Všechno tohle by bylo v pořádku a je také v pořádku, pokud vás pes respektuje, vnímá a poslouchá vás.

Pokud vás ale ignoruje, neposlouchá, tak by bylo dobré změnit pár věcí ve vašem vztahu. Využijte právě obojku, aby vás začal více respektovat. Jak? To se dozvíte v tomto článku.

Sepsala jsem pro vás 10 tipů, na co byste se měli ve vašem vztahu zaměřit a co přesně vyladit a proč.  Zdálo by se, že to jsou nepodstatné drobnosti, ale právě skrze tyto drobnosti vám uniká vedení a postavení vůči psu. Tím ztrácíte jeho respekt a pes ztrácí motivaci vás vnímat, poslouchat.

Sepsala jsem je v pořadí, jak se s nimi setkávám nejčastěji.

  1. ŽRÁDLO
  2. OBOJEK
  3. PELECH
  4. POSTEL
  5. VODÍTKO
  6. ODCHOD
  7. PŘÍCHOD
  8. PAMLSKY
  9. HRA
  10. ZDRAVÍ

Sepisuji pro vás 10 tipů, na co byste se měli ve vašem vztahu zaměřit a co přesně vyladit a proč.  Zdálo by se, že to jsou nepodstatné drobnosti, ale právě skrze tyto drobnosti vám uniká vedení a postavení vůči psu. Tím ztrácíte jeho respekt a pes ztrácí motivaci vás vnímat a poslouchat.

Uvádím je v pořadí tak, jak se s nimi setkávám nejčastěji. Přečtěte si, co můžete změnit v používání obojku psa.

2. OBOJEK

a) Pořiďte mu obojek

Obojek je skvělý v tom, že se za něj dá uchopit a ihned reagovat na chování psa. Když pes obojek nenosí, tak se za nic chytit nedá. Pes vám mezi prsty podklouzne a vaše reakce se mine účinkem.

Obojek je zároveň něco, co vás s vaším psem spojuje. Vybíráte ho s láskou a přesně tak, aby vás těšil, aby byl na vašem psu krásný a váš pes ho mohl hrdě nosit.

„Obojek je prostředníkem k tomu, aby se správná informace dostala ke psu.“

Pes si k obojku také vytváří určitý vztah.

Když pes uslyší cinkání svého obojku, ví, že se jde na procházku! S radostí se může naučit obojek nosit, protože si ho spojuje s něčím pozitivním. Jde se ven! Rád ho očichává, zkoumá, hlídá si ho.

Lidé si konkrétní obojky spojují s konkrétními psy. Není běžné, že dáte svému novému psu obojek, který patřil vašemu původnímu. To je prostě nemyslitelné. Pokud konkrétní obojek pes nosil hodně dlouho, tak to prostě neuděláte. A když třeba svému novému psu věnujete obojek, který kdysi jen třeba na chvíli patřil vašemu původnímu psu, je to prostě divné. Máte z toho nepříjemný pocit. Zažili jste to?

„Takový osobní obojek se psem na vždy odchází za duhový most.“

Obojek je nástroj, který se dá používat tak, aby vám sloužil. Není potřeba, abyste ke svému psu byli hrubí, ale je potřeba, abyste mu dali najevo, co se má a co už ne. Buďto ho usměrnili nebo naopak povzbudili.

Nemáte zuby jako pes, proto si musíte něčím pomoci. Pes chycení za obojek respektuje.

Kšíry takovou funkci neplní. Pes je nemůže nosit celý den, protože jsou nepohodlné a tak, když se vrátíte z procházky a sundáte mu je, psa nemáte za co chytit. Zároveň na ně pes nereaguje, jak by měl. I přesto, že chcete, aby vás vnímal a za vodítko taháte a voláte na psa, pes má i tak možnost se celým svým krkem a hlavou dívat zcela jiným směrem a nevnímat vás. Nebrat vás vážně.

„Pokud používáte k venčení kšíry, pořiďte mu i obojek, abyste ho mohli použít ve složitějších situacích.“

b) Nechávejte obojek psu i doma

Pakliže vás pes neposlouchá, je přímo nezbytné, abyste mu zatím obojek nechávali na krku i doma. Právě doma záleží na tom, jak vás pes ve věcech vnímá.

„Nechejte mu obojek na krku a vyžádejte si vaší pozornost vždy, když vás ignoruje.“

Stačí ho za obojek sebevědomě chytit. Jakmile na vaši informaci zareaguje správně, svůj tlak ihned povolte a pochvalte ho.

Pokud se váš pes chytání obojku bojí

znamená to, že si chycení za obojek spojil s (vaším) hrubším jednáním.

  • Je potřeba, abyste mu znovu vysvětlili, že není čeho se bát, protože mu neublížíte, ale jen chcete, aby vás respektoval. To je podstatný rozdíl.
  • Zahrajte si s ním takovou hru na chytání za obojek a používejte k tomu pamlsky, které má moc rád. To mu pomůže zbavit se strachu.
  • Sami se zamyslete nad vašimi reakcemi a zjemněte. Stůjte si za svým, ale nepřehánějte to.

Tímto způsobem se naučíte společné důvěře. Naučíte se, kolik toho váš pes psychicky snese a jak silně reagovat, abyste ho neděsili, ale aby vás vnímal. Postupně vaši komunikaci zjemňujete.

Pokud vás pes při chycení za obojek chce kousat

  1. Buď to dělá proto, že je ještě mladý a  nezná dobré způsoby vychování
  2. nebo to dělá, aby vás odehnal a nastavuje své pravidla.

V prvním případě je potřeba, abyste mu vysvětlili, že tohle se nedělá. Opět si udělejte společnou hru na chytání za obojek a pomocí pamlsku ho motivujte k tomu, aby vás za ruku nechytal. Dejte mu pamlsek tehdy, když vás nechá na obojek sáhnout. Začněte třeba jen od náznaku ruky chycení za obojek a propracujte se k tomu, že ho za obojek chytíte, aniž by se po vaší ruce ohnal.

V druhém případě je to trochu složitější. Zřejmě se už svého psa bojíte a je nutné, abyste situaci neprodleně řešili. Doporučuji vám, abyste mě kontaktovali emailem (dotazy@psisouvislosti.cz), abych vám mohla lépe vysvětlit, co se ve vašem vztahu děje. Případně vyhledejte odbornou pomoc ve svém okolí.

c) Vyberte ten správný obojek

  • Při výběru vždy porovnávejte velikost psa a velikost obojku.
  • Dejte si pozor, aby nebyl příliš úzký na velikost vašeho psa nebo příliš široký.
  • Měl by být dostatečně pevný a neměl by se jen tak odepnout a také by měl sedět s charakterem psa.
  • Vnímejte také, jak silného psa máte a vybírejte podle toho materiál obojku.
  • Myslete na zvětšování krku u štěněte a dorůstajícího mladého psa.

Pro Dína jsem zvolila dvojitě prošitý nylonový obojek s přezkou, která se dá zamknout. Arince zase kdysi moc hezky seděl a slušel kožený obojek. Aurunce, černé střední pudlici z dětství zase stačil jednodušší koženkový obojek s podšívkou.

„Stahováky a jiné hrůzy zde rozebírat nebudu. Tento způsob komunikace vnímám od člověka jako jednostranný a tyto obojky k výcviku nepoužívám.“

Stejně tak bych k výchově psa nepoužila řetízek, byť by na psu vypadal elegantně.  Řetízek, či případně jiné okrasné obojky si zatím nechejte pro speciální příležitosti nebo s tím počkejte až do doby, kdy svého psa budete umět spolehlivě vést.

 

Najděte materiál, který vyhovuje vám i vašemu psu a opatřete ho cedulkou se jménem psa a vaším telefonem! Čip totiž není GPS! Telefon na obojku může vašeho ztraceného psa přivést rychle zpět.

d) Správně mu ho nasaďte

Dost často se mi stává, že obojek pes sice nosí, ale je buď příliš volně nasazený anebo dokonce příliš napevno!

  • Příliš volně nasazený obojek neplní svoji funkci v situacích, kdy ho potřebujete nejvíce. Pes se vám vyvlíkne nebo se přímo naučí couvat hlavou, aby se vyvlékl. Takto se zvedá jeho sebevědomí a vaše se naopak zmenšuje.

Některým psům obojky prostě z hlavy kloužou. V takovém případě se budete muset naučit, jak reagovat, aby se pes nevyvlíkl právě proto, aby vás pes začal respektovat.

  • Příliš silně utažený obojek brání psu ve volném dýchání a způsobuje napětí a stres psa. Tedy zhoršuje práci s ním. Pes je horečný a o to více se dere dopředu. Nedokáže se zklidnit, uvolnit.

Jak tedy poznáte, že máte obojek nasazený správně?

Když za obojek chytíte, vsunete mezi krk a obojek prsty, neměli byste cítit vyloženě silný tlak obojku proti prstům a neměli byste mít možnost s obojkem výrazně hýbat směrem od krku ven a zpět.

Obojky se také v průběhu používání a časem povolují. Hlídejte si průběžně jejich upevnění.

 

e) Jak obojek efektivně používat

Je normální, že obojek sklouzne psu až na ramena. Myslím, že tohle všichni znáte. A tak se stane, že místo, abyste svého psa vedli, vede on vás, protože v ramenou má sílu.

Jak tedy s obojkem efektivně pracovat

  • Udělejte ho funkčním

Vždy, když budete chtít zdůraznit něco, co psu říkáte, posuňte rukou obojek nahoru k uším. V tomto místě nemá pes takovou sílu a bude na vás reagovat znatelně rychleji. Snadněji pes hlavu otočí k vám a nebudete k tomu potřebovat takovou sílu a na psa nepřiměřeně tlačit.

Jak ho používat

a) Na místě (doma)

Pes je buď kousek od vás nebo ho máte na vodítku. Přistupte ke svému psu, posuňte obojek k uším a držte ho směrem nahoru, dokud na vás pes nezareaguje poslechnutím. Ihned svůj tlak povolte a psa pochvalte za jeho reakci k vám nebo za jeho poslechnutí (sednutí).

Na psa tlačíte jen tak dlouho, jak je potřeba k tomu, aby na vás zareagoval. Po vašem tlaku musí přijít vaše pozitivní reakce a pochvala. Případně odměna.

Je to to samé, jako když chcete po vašem dítěti, aby vám odpovědělo, když na něj mluvíte. Voláte tak dlouho, dokud se neozve. Vytváříte jen tak potřebný tlak, abyste získali odpověď. Když zachováte klid a budete své dítě motivovat k tomu, aby vás vnímalo, váš vztah nebude narušený, ale bude založený na respektu jeden k druhému.

Musíte si být samozřejmě vědomi toho, co po svém psu (dítěti) požadujete.

Podívejte se, jakým způsobem obojek můžete doma používat. Přečtěte si prosím POPIS k videu.

[

 

b) V chůzi na vodítku

Zde je popis stejný, viz níže a také ho máte ve videu:

Když máte psa na vodítku a pes vás táhne, jste spíše za psem. Když chcete, aby vaše zatažení za vodítko bylo funkční, je potřeba, abyste udělali krok stranou a případně se snížili na úroveň krku psa. Psu spíše dáte krátký impuls jako informaci, že něco dělá špatně. Když totiž ukročíte stranou a zatáhnete, pes ztratí rovnováhu a automaticky se stočí směrem k vám a podívá se na vás, co se stalo.

Toho využijete a na psa promluvíte. Pochválíte ho za jeho pozornost k vám.

Tuto opravu musí vnímat jako funkční, proto je důležité, aby ji vůbec zaregistroval. Musí být tak silná, abyste získali jeho pozornost. Aby to ale bylo fér, psa motivujete pochvalou případně pamlskem za poslechnutí.

Při této práci budete spíše od psa couvat, ustupovat, protože budete chtít, aby vás začal následovat, abyste měli možnost ho pochválit, říct mu, jak je skvělý, že jde za vámi. Uvidíte, jak bude rád. Psi pochvaly milují a také milují, když ví, že pro vás dělají něco správně.

„Pokud psa na vodítku opravujete, ale pes jde ihned zpět do tahu, zřejmě vám chybí ta druhá část pochvaly.“

Shrnutí závěrem

  1. Svého psa nezvládáte? – nechte mu obojek non stop na krku  a pracujte s ním. (Jak s obojkem, tak se psem 🙂
  2. Začínejte u vás doma – pak se zaměřte na klidné vycházení ze dveří a až pak se soustřeďte na to, jak se váš pes chová na vodítku venku. Před tím si můžete chůzi na vodítku zkoušet i doma.
  3. Obojek je funkční hned za ušima – posouvejte si ho proto k uším psa, když s ním komunikujete.
  4. Na vodítku netahejte dozadu, ale udělejte krok stranou, abyste mohli zatáhnout do strany.

Správnou a jasnou komunikací vůči psu mezi vámi vznikají jasná pravidla. Pes už si nedělá, co chce, ale učí se respektovat vaše názory. Pes do této doby dělal jen to, co mu procházelo, co mu přinášelo výsledky.

„Ve vztahu se psem je zcela na vás, co vše si k vám pes bude dovolovat nebo jak moc vám bude věřit. Jsou to dvě strany jedné mince.“

Co říkáte, berete to jako výzvu? Zkusíte se podívat na vaši komunikaci?

  1. Kde všude vás pes nerespektuje?  V jakých situacích vás neposlouchá?
  2. Sepište si to na papír.

Jeho chování můžete totiž změnit.

„Naučím vás porozumět vašemu psu a skrze něj i  sami sobě.“

Naučím vás žít férový vztah se svým psem, kde láska, důvěra a respekt jsou na prvním místě.

Stáhněte si e-book zdarma a zasmějte se u knihy psané přímo pro psy. 🙂


Vžijte se na chvíli do role psa
a zjistěte, jak si páníčka bezpečně
omotat kolem svých tlapek.

Zasmějte se s e-knihou

 

Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Naučte se rozumět psí řeči, která je klíčem k srdci vašeho psa - důvěře, lásce a respektu. Nahlédněte do online kurzu férové komunikace se psem - k části o Konejšivých signálech. Přístupy jsou Z-DAR-MA.

0
lidí
už signály v řeči psa vidí

Momentálně je přístup ke psí řeči pozastaven. V případě dotazu mě prosím kontaktujte na email. Děkuji Pavla.

Komentáře
  1. Helena napsal:

    Ještě mě napadla jedna otázka: zda se mohou vařit pejskům těstoviny. Děkuji za odpověď.

    • Pavla Polymnia napsal:

      Mohou, ale mohou také způsobit průjem a pes po nich může více přibírat. Těstoviny by se neměli míchat s granulemi.

  2. Kateřina napsal:

    Dobrý den, máme křížence labradora se stafordem (25 kg). Už po druhé se nám stalo, že vysvlékl obojek. Prostě se posadil a zničeho nic vystřelil a zůstal po něm jen obojek. Zvažuji výměnu obojku (máme obyč. nylonový s plastovou přezkou a přijde mi že to vždy vytahá) a slyšela jsem o koženém polostahovacím obojku. Tak se chci zeptat co si o něm myslíte anebo jestli mi doporučíte jiný, který by vydržel tlak tahajícího psa.

    • Pavla Polymnia napsal:

      Dobrý den paní Kateřino,
      někteří psi se velmi rychle naučí, jak s hlavou couvnout, aby se z obojku vysvlékli. Proto by měl být obojek nasazený správně, viz ve článku. Pokud obojek prostě nejde více upevnit tak, aby psa neškrtil a přesto se svléká, tak bych se spíše zaměřila na komunikaci se psem. Už jen to, že tahá je známka toho, že tam něco nefunguje. Pokud budete mít vodítko povolené, pes se nesvlékne. Sledujte psa, jak to dělá a za vodítko ho netahejte v momentě, kdy sedí. Mějte vodítko povolené. Pes by neměl být pod tlakem vodítka. Jestli chcete, napište mi soukromou zprávu na dotazy@psisouvislosti.cz a můžu vám lépe poradit. I třeba s výběrem obojku. Já prostě potřebuji znát více souvislostí. 🙂 Zkuste se podívat také na https://psisouvislosti.cz/online-kurz-registrace/ Je prostě fajn mít psa, který vás vnímá a netahá vás.

  3. Janette napsal:

    Dobrý večer, mám 1 ročnú stafordku Kety, a ako obojok používam „sťahovák“. Nosí ho stále i doma i keď jeho podstatu, sťahovanie, využívame len na začiatku prechádzky. Snažím sa vždy zastaviť a dať ju sadnúť keď ťahá – upokojiť ju a potom pokračujem. Obvykle si uvedomí, že nerobí dobre no niekedy sa nevie spamätať. Pomôže až keď dám obojok za uši. Myslíte, že i napriek rade pána z cvičáku, že to je pre tento typ psa najlepšie, by som ho mala zmeniť ? Ďakujem za odpoveď Križanová

    • Pavla Polymnia napsal:

      Dobrý večer Janette, děkuji vám za váš dotaz. Se stahováky nepracuji proto, protože psa škrtí v momentě, kdy potřebuje kyslík k tomu, aby vás vnímal. Se psy pracuji tak, aby neměli důvod tahat a motivuji je k tomu, aby se mě drželi nejlépe na prověšeném vodítku. Se stahováky nemám důvod pracovat. Učím psy, kde je konec vodítka nebo délka, kterou psu dáváte k pohybu a jak na vodítku mají chodit. Vlastně ihned nastavím pravidla, která upevňuji. Každý pes to pochopí jinak rychle, ale je to princip, který mi funguje. Pes pak nemá důvod jít do tahu, protože ví, že si má hlídat on mě. Metodu s posazením a čekáním nedělám, neosvědčila se mi. Je potřeba, abyste dokázala označit správný moment jejího rozhodnutí následovat vás po tom, co ji opravíte, upozorníte, že spěchá, je na konci vodítka. K tomu potřebujete změnit párkrát směr, abyste ji pomohla pochopit, že chcete, aby vás následovala. Je to spíše o technice a způsobu, jak psu vysvětlit, že tahat nemá. Obojek nebo stahovák je nástroj, kterým si pomáháte k výsledku. Jaký nástroj vyberete je na vašem úsudku. Pro mne je tah obojku mnohem menší zlo, než bolavý stahovák. Stahovák na psu se mi líbí jen jako okrasný řetízek. Za ušima vám bude fungovat i obojek. Podívejte se na stránky na nabídku online kurzu Vědomý vztah se psem. Určitě je potřeba, abyste rozuměla i ostatním souvislostem a uměla na chování svého psa adekvátně reagovat. Samozřejmě, že staford je silný pes a je s ní potřeba pracovat a vzdělávat se, zároveň je to ale citlivá duše stejně jako každá jiná psí duše. Správná komunikace je klíčem ke vzájemnému porozumění. Co zkusit najít jiného cvičitele?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů