Co se skrývá za útoky psů

Aneb proč byste primárně měli zvládat především
svého psa

Pro všechny, kdo své psy na procházkách hůře zvládáte ( psy štěkající, útočné),  také pro majitele submisivních psů a pro všechny které často řeší napadení svého psa jiným psem. Nenechte se zmást začátkem článku. Odpovědi jsou v něm pro všechny skupiny.

Také je vaší nejčastější disciplínou bravurně kličkovat ulicemi tak, abyste náhodou nepotkali jiného psa? Nedej bože toho, kterého váš pes nesnáší! A také proto, aby ho zase nějaký volně pobíhající pes nenapadl.

Chápu, bohužel sídliště není tak velké a vy své úhlavní nepřítele potkáte, i když změníte čas venčení, zahnete do jiné ulice než běžně nebo jdete úplně někam jinam, kde to sami neznáte. A stejně je zase potkáte! Dokonce vás napadlo, že vás snad sledují!

Denně se se svým psem dostáváte do situacích, kdy vás venku vůbec neposlouchá. Rozštěká se tak, že je k nezastavení nebo se na vodítku zmítá sem a tam a vůbec vás nevnímá, sotva ho udržíte a zároveň stále hlídáte, aby ho zas nějaký pes nepokousal. Váš pes je dokonalým zhmotněním nevychovaného psa a vám je to hluboce líto.

Takhle jste si vaše společné procházky nepředstavovali.

Je vám trapně a nejradši byste si přáli, abyste už byli doma a měli klid od pohrdavých pohledů a nepochopení ostatních pejskařů. Nosíte si ten tíživý pocit na každé procházce. Hlavně, abyste nikoho neobtěžovali. Snažíte se jak můžete a přesto to nikdo nikdy neocení. Cítíte v sobě velikou zlost, ale i smutek. Byli byste nejraději, kdybyste se v tu chvíli mohli jednoduše vypařit.

Nic vám prostě nefunguje. V průběhu let jste vystřídali několik cvičitelů a vyzkoušeli ledacos, ale je to stále stejné, ne-li horší. A připadá vám, že už to ani jiné být nemůže!

Občas vám pomohou pamlsky, občas ho dokážete vyrušit, ale jakmile vidí svého úhlavního nepřítele, je pro vás nezvladatelným.

Necháte se unést představou, jaké by to asi bylo, kdybyste společně dokázali kolem té nafrněné sousedky s tím jejím rádoby “poslušným” psem projít bez povšimnutí. To by teprve koukala, jakýho máte vychovaného psa!

V tom slyšíte:

 „Ale vždyť vy jste mívala toho velkého psa, toho německého ovčáka tak hodného a vychovaného.”

“ Ano měla, ale tenhle si bohužel, „vychovává“ mě! Stydím se za to a nevím, co s tím.” V duchu ji odpovídáte…a dodáváte si opět pro sebe. “Měla byste ho vidět doma, jaký je miláček, ale co vám tady budu vykládat. Stejně je to zbytečné, protože pochopení se od vás stejně nedočkám.” Nechápete, proč ho venku nezvládáte. Snažíte se, jak můžete, ale ostatní pejskaři vám v tom nepomáhají.”

Soukáte ze sebe nějakou odpověď, která by dostatečně odůvodnila, proč tohodle malého psa nezvládáte a cítíte se ještě trapněji.

A tak vás napadne, máte ještě vůbec šanci se svým psem něco změnit?

No jasně, že ANO!

Je to cesta, která se skrývá uvnitř vás samotných.

Co tím myslím?

  • 1
    Kdo přesně je váš PES
    Abyste mohli přijít na to, proč se vám tyhle situace dějí, musíte dobře rozumět svému psu. Musíte si být vědomi, s kým máte tu čest a co přesně potřebuje váš pes k tomu, aby mohl plně projevit svůj potenciál a mohl být vyrovnaným a klidným psem.

Téma PES je zpracované  << TADY >>

  • 2
    Správně rozumět PSÍ ŘEČI
    K tomu, abyste mu rozuměli, musíte dobře znát psí řeč. Musíte si být jistí, jak se váš pes v různých situacích cítí a co přesně vám svými signály sděluje dlouho před tím, než už je pozdě. Bez toho to prostě nejde. Nejen že musíte rozumět svému psu, ale měli byste umět číst i jiné psy, abyste včas mohli na jejich chování reagovat.

Téma PSÍ ŘEČ je zpracované  << TADY >>

  • 3
    Jak se vyznat sami v sobě ve vztahu s ním
    Abyste vypjaté situace mohli zvládat s klidem a bez výčitek, musíte rozumět tomu, proč vznikají a být si vědomi svého chování a svých nálad. Musíte se naučit sebe ovládat a nebrat si chování psa osobně. Nepodléhat pohoršeným pohledům a brát tyhle příhody jako nutnou praxi k tomu, abyste se naučili na chování svého psa správně reagovat.

Téma ČLOVĚK je zpracované  << TADY >>

  • 4
    Jak se svým psem správně KOMUNIKOVAT
    Jenže! Pak je tu ještě poslední věc. Musíte vědět, jak se svým psem správně komunikovat, aby vám rozuměl. Zkrátka potřebujete se vyznat ve výchově a výcviku psa, abyste jasně věděli, co se svým psem můžete dělat a co už ne.

Téma KOMUNIKACE je zpracované  << TADY >>

 

Jsou to 4 oblasti vašeho vztahu, kterým potřebujete věnovat svoji pozornostrozumět jim, abyste se mohli stát sebe-vědomým pejskařem a svého psa vědomě vedli k úspěchu.

Ono totiž nějakou dobu trvá, než svoji ztracenou pozici u psa přenastavíte. Musíte svého psa přesvědčit o tom, že to myslíte vážně a že naprosto přesně víte, co děláte. Nemůžete tedy soudit váš první pokus jako neúspěšný, musíte pokračovat dál a vytrvat.

Výchova a výcvik je proces. Nikdo vám nedá jeden funkční návod bez námahy. Proč? Protože pes není stroj, ale živoucí bytost, která se s vámi vyvíjí. Každý pes je úplně jiný a ke každému musíte přistupovat individuálně.

Což o to, pes se učí poměrně rychle.

„Vázne to většinou u vnitřních procesů člověka, které ho brzdí v posunu vpřed a vystoupením ze začarovaného kruhu.“

Musíte se oprostit od zlých minulých zkušeností a vždy začínat od nuly.

Je toho prostě docela dost, co se ve vztahu se psem musí člověk naučit. A k tomu ještě musí být člověk odhodlaný, pracovat na sobě a být vytrvalý. Mít chuť a odvahu všem těm souvislostem přijít na kloub.

Dobrá zpráva je, že v tom nejste sami! Rozhlédněte se na svých procházkách kolem sebe a nezapomeňte se blíže podívat i na úhlavního nepřítele vašeho psa.

Jak se chová a jak ho zvládá jeho pán? Je jeho pes opravdu lépe vychovaný, než ten váš?

„Smiřte se prostě s tím, že i psi si své kamarády vybírají. A zároveň, že člověk je ten, který je za svého psa zodpovědný.“

Člověk se psem tvoří tým, ve kterém je člověk tím vůdcem.

Tohle se nedá obejít. Svého psa musíte vést jinak to udělá on za vás. Buďte dobrým vůdcem. Stejně tak mu můžete být i dobrým učitelem, rodičem a přítelem.

Pes nutně potřebuje někoho následovat. Když vidí, že jeho pán to nezvládá, musí tuto roli převzít za něj! A to je dost zodpovědný úkol, takže se snaží, aby svoji funkci vykonával pořádně a co nejlépe. Přebírá tedy i zodpovědnost za rozhodování o tom, s kým si to venku osobně vyříká.

Pes z vašeho chování vnímá, že si nejste jistí. Nebo se naopak naučil, že jste na něj za jeho štěkání hrdý a proto štěká o to víc, i když už jste dávno změnili názor. Pak spadáte rovnou do kategorie – nerozhodný, nesebevědomý a je nutné, aby vám pes s vedením opět pomohl. A to on dělá s plným nasazením.

Může jít také o to, že si váš pes na jiných vybíjí svoji frustraci z toho, že má život takový jaký má. Neslučuje se s jeho potřebami a svoji zlost a frustrace se projevuje navenek chováním, které je pro vás nepochopitelné. Váš pes může být sám bojácný a často šikanován a přitom dokáže zaútočit na jiného psa, který je ovšem ještě níže postavený než je on sám.

„Je nutné rozumět hierarchickému postavení psů ve smečce a vědět, kde si stojí váš pes.“

Usměrňujte své energické, více dominantní psy a naopak chraňte psy submisivní, s nízkým sebevědomím. Měli byste rozumět tomu, jak fungují psi ve smečce, protože od toho se většinou tyto útoky odvíjí.

Proč pes útočí, můžou způsobovat i jiné příčiny, ale pro všechny existuje vysvětlení a problém se dá odstranit.

Výše zmíněným souvislostem je nutné rozumět, abyste dokázali zamezit nepříjemným situacím na svých procházkách a dokázali na ně adekvátně reagovat.

Není to jen vaše věc pokud!

Mohlo by vám také pomoci, kdybyste uměli posoudit, kdy je to jen vaše věc a kdy je to i věc dalšího psovoda.

Pokud pes, na kterého váš pes útočí, neprojevuje žádný zájem o toho vašeho, je přímo nutné, abyste věnovali plnou pozornost vašemu vedení a svému psu.

V případě, že je váš pes rozčílený proto, protože na něj výhružně (sice tiše) ale civí jiný pes s tendencí mu dominovat, není to jen váš problém. I váš protějšek by měl usměrňovat svého psa.

Je dobré tohle vědět, ale není dobré se na tohle spoléhat, pokud s vámi jiný pejskař nechce spolupracovat.

Proto moje TOP rada zní:

„Při konfliktech vždy řešte svého psa jako prvního a převezměte vedení do vašich rukou.“

Jak na to? To jsou právě ty >>souvislosti. Všechno se vším souvisí. Vy, váš pes, psí řeč, komunikace mezi vámi – 4 oblasti vašeho vztahu. Vzájemná důvěra, respekt jeden k druhému, jasné nastavení pravidel a vaše důslednost, láska a porozumění.

Nalaďte se na toto: Svému psu pomyslně nebo klidně i doopravdy poděkujete za jeho úžasnou snahu vás chránit a řešit ostatní psy, ale vysvětlete mu, že od teď veškerou zodpovědnost za vše, co se děje venku, přebíráte vy. Vciťte se do toho a jednejte. Všimněte si, kde všude vás neposlouchá a začněte se ptát sami sebe proč.

 A co když se k vám řítí jiný pes?

Víte co? Máte plné právo ho od vás odstrčit. A to bez pardonu. Za váš tým jste zodpovědný vy a je na vás, abyste posoudili, koho ke svému psu pustíte. Svého psa si stáhněte k sobě a jiného vyžeňte. Prostě na něj dupněte, odstrčte ho, pohrozte mu.

Proboha, co vám to tu říkám?

Slyšíte dobře. Postavte se za svůj tým, za to, že víte co chcete nebo ne. Buďto prostě víte, co děláte nebo panikaříte. Jaký je váš případ?

Nevíte, jak na to? Hledejte způsoby, >>jak se to naučíte.

Možná jedině tak si ostatní pejskaři začnou své volně pobíhající „on vám nic neudělá“ více hlídat a možná jim i dojde, že lidi, kteří mají své psy na vodítkách k tomu mají své důvody, proč nechtějí, aby k nim ostatní psi chodili. Respektujte se prosím navzájem.

Lidé, kteří mají své psy na volno, by měli své psy od psů na vodítku odvolávat a pouštět je jen na základě společného potvrzení, že je vše v pořádku, aby se psi mohli seznámit.

Jakmile pes, který pobíhá na volno, svého pána neposlouchá, zbystřete! A o to více, pokud uslyšíte „Nebojte, on má malé pejsky rád!“ Prostě a jednoduše ho od vás vyžeňte.

Abyste uměli posoudit, co se mezi psy odehrává, potřebujete nutně znát dobře psí řeč. Je totiž klíčovou k férové komunikaci se psem a vůbec k jakékoli interakci se psy.

Myslíte si, že můžete cvičit s volně pobíhajícími psy kolem?

Ano, je to možné.

Psi, kteří se vám motají pod nohy, těm naznačíte, že překáží. Prostě je odstrčíte a vytvoříte si tak váš osobní prostor s vaším psem pro práci. Ostatních psů si nevšímáte. Po chvíli to pochopí a lehnou si opodál. Je neuvěřitelné, jak je to jednoduché. Psi velmi dobře rozumí, kdy jsou vítáni a kdy je nechcete. Musí ale vnímat, že to myslíte vážně.

Jde k vám jiný pes? Požádejte jeho pána, aby si ho odvolal. Neudělá tak? Zařiďte, aby pes pochopil, že u vás není vítaný. Stačí jasným naznačením vašeho těla, předstoupením své nohy mezi psy, odstrčením jiného psa nohou nebo jeho vyhnáním.

Doma se svým psem trénujte pozornost, chůzi na vodítku, poslušnost a trpělivost.

A právě tady se vracím zase k tomu, že musíte především zvládat nejdříve svého psa a až pak můžete řešit ostatní. Jakmile tohle dokážete, jiní psi vás nebudou tolik otravovat. Váš pes totiž bude vysílat klidnou a sebevědomou energii a nebude svým rozhozeným chováním provokovat ostatní psy.

Už z dálky můžete pochopit, jaká dvojice se k vám blíží.

Zda s nimi budou problémy nebo ne. Můžete se podle toho zařídit a svého psa si zvládnout nebo pokud je nutné ochránit. Zaměřte se hodně na řeč těla psa i jeho pána.

„Jsem přesvědčená, že tyto souvislosti mají sílu předcházet nešťastným situacím, útokům, tragédiím, které se za poslední dobu vynořují.“

Mnoho lidí si pouze myslí, že >>psí řeči rozumí, ale ve skutečnosti jejich domněnky způsobují zhoršení nežádoucího chování psa. Pes mluví skrze postavení celého těla, jeho energii a další signály, které vám napoví, nad čím přesně pes přemýšlí a co má v úmyslu udělat.

Lidé nejvíce chybují v pozdních reakcích na chování svého psa a ve špatně udělovaných pochvalách. Nevědomky tak svého psa utvrzují v jeho nežádoucím chování.

Je to jen na vás

Co z toho vyplývá? Je to jen a jen na vás a o vás. O vašem přístupu a odhodlání. Jestli tyhle nepříjemné situace chcete doopravdy >>změnit nebo si jen na ně stěžovat.

Chování vašeho psa změníte tím, že změníte vaše myšlení o tom, co se ve vašem vztahu děje a začnete rozumět psím souvislostem.

PS: Článek věnuji paní Boženě, která před pár dny tragicky přišla o svého psa biewer teriéra Nina na Polské výstavě v Lučenci. Je mi to hluboce líto a s velmi s nimi soucítím.

>> článek o incidentu naleznete v tomto odkaze <<

PS2: V případě častých útoků na vašeho psa, zvažte pořízení ochranné vesty nebo obojku s ostny. Určitě vám to pomůže zvýšit vaše sebevědomí a snížit váš strach o psa. Stejně tak se o to postarala Lucie Lihmová, která si obojky nechala vyrobit a poskytla mi fotografie ke článku. Moc děkuji. Také si vyrobila ochranné vesty z kordury. Fotky doplním, jakmile je budu mít.

 

PS3: Inspirovat se můžete také v tomhle videu:

Tenhle pán postroj vymyslel proto, že v Koloradě žijí kojoti a jednou se prostě stalo, že na procházce kojot na psa skočil a na místě ho zabil. Hluboce ho to zasáhlo! Koho ne, že!! A tak se pustil do vymýšlení vest, pomocí kterých by své psy ochránil a nemusel mít při procházkách neustálý strach z dalšího napadení kojotem.

S láskou

Pavla a Díno


Vžijte se na chvíli do role psa
a zjistěte, jak si páníčka bezpečně
omotat kolem svých tlapek.

Zasmějte se s e-knihou

 

 

Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Naučte se rozumět psí řeči, která je klíčem k srdci vašeho psa - důvěře, lásce a respektu. Nahlédněte do online kurzu férové komunikace se psem - k části o Konejšivých signálech. Přístupy jsou Z-DAR-MA.

0
lidí
už signály v řeči psa vidí

Momentálně je přístup ke psí řeči pozastaven. V případě dotazu mě prosím kontaktujte na email. Děkuji Pavla.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů