Je možné vlastnit „Řidičák na psa“?

S hrdostí můžu říct: „Prošla jsem kurzem Vztah se psem na 100%, a úspěšně“.

O existenci Psích souvislostí jsem se dozvěděla z Facebooku jednoho útulku. Byla jsem zvědavá, protože sbírám všechny dostupné informace o psech. Dokonce jsem si mohla stáhnout E-knihu. Udělala jsem to i přesto, že s E-knihami nemám dobré zkušenosti. Nikdy jsem se tam totiž nedozvěděla nic nového, zásadního. Prostě jsem to udělala s tím, že když tak skončí v koši jako některé předchozí.

A přestože jsem se už chystala spát, nakoukla jsem. Spaní se nekonalo. Teda ne hned, ale až za půl hodiny. E-knihu jsem přečetla na jeden zátah. Některé pasáže jsem si musela přečíst dvakrát a dusila se smíchy do polštáře. Ke konci jsem se zastavila, protože jsem si uvědomila, že JÁ, VELKÝ KRITIK (nejsem kritik proto, že by mě kritizování bavilo, ale proto, že k uspokojení informačních potřeb potřebuju ucelenost, logiku, smysluplnost, potřebuju vidět, že dotyčný učitel dané věci opravdu rozumí, že to nemá jen nabiflované z vejšky), se dobře bavím.

Po dočtení jsem měla v hlavě jedno velké WOW. Tohle jsem opravdu nečekala. Jestliže někdo tak dobře zná psy, že to umí dát takto smysluplně na papír a ještě z toho udělat legrační vyprávění, tak ten někdo je Někdo! Někdo, kdo psům rozumí hodně dobře, umí je vnímat a umí to lidem přetlumočit. (A to jsem ještě nevěděla, co mě čeká).

Takže mi to nedalo a přihlásila jsem se do soutěže o účast v online kurzu. No a pustila jsem to z hlavy. Copak já někdy něco vyhraju?

Zázrak! A byla jsem tam! Plná očekávání, nedočkavá. První knihu jsem si ihned vytiskla a přečetla ji hned. Vše naprosto jasné, srozumitelné, na 50 stránkách něco, co jinde je roztahané, nebo naopak neúplné. Mé nadšení se jen prohloubilo.

A s každou další knihou to samé. Vynořilo se přede mnou tolik informací, a tak krásně propojených, smysluplných, že mi to zaplnilo mozek tak, že jsem několik hodin nepřemýšlela o ničem jiném. Cizí psy pozorovala jak zhypnotizovaná.

Pořád mi vyskakovalo na mysl jedno slovo – SOUVISLOSTI.

Ano, tento kurz se nemohl jmenovat jinak. Přesně tohle já potřebuju, když se chci něco dozvědět, naučit a zapamatovat. Musí mi to dávat smysl, logiku, musím vidět propojenost, souvislosti. Moje hlava byla zaměstnaná na maximum.

Pořád jsem měla na paměti i to, jak toto někdo dokázal dát dohromady. Tak jasně a srozumitelně. Obdivovala jsem takové pedagogické a psychologické dovednosti, kdy zároveň člověk zůstává tak pokorný, zodpovědný. Kdy někdo dokáže sdělit něco psu tak, aby to pochopil, a zároveň člověku jinak, aby to taky pochopil.

Proto jsem se na konci kurzu zeptala autorky kurzu, Pavly, jestli někdy studovala pedagogiku a psychologii. Odpověď zněla „NE“. To ve mně vzbudilo ještě větší respekt. Někteří tohoto nedosáhnou ani vystudováním pedagogické fakulty.

Prostě přirozený talent! To celé dávalo kurzu přidanou hodnotu.

Kurz mi naprosto změnil pohled na psy. Hlavně to, jak přemýšlejí a jak jim co vysvětlit. Jak je chápat. Způsoby, jakým s námi vlastně komunikují. Jak se cítí.

Kurz mi taky potvrdil můj názor, který mi vyskočí na mysl převážně tehdy, když se dozvím o pokousání psem (zvláště pokousání dítěte) – vůbec psům nerozumíme. Bereme je za takovou samozřejmost, že se ani neobtěžujeme o nich něco vědět.

Učíme se o všem, ovládat PC, na auto si děláme řidičák, ale málokterý pejskař projde nějakým kurzem. Přitom je to jako naučit se jiný jazyk. Ten se přeci taky musíme učit. (Jenže u psů je to jednodušší, protože když se naučíte komunikovat a rozumět českému psu, budete rozumět už každému psu na Zemi).

A ti pejskaři, kteří se chtějí něco naučit, třeba v dobré víře narazí na ne moc zkušeného a empatického cvičitele psů. Protože prostě nemají dostatek informací.

Já jsem přesvědčena, že všichni, kteří kurzem prošli, jsou spokojeni a budou se mnou souhlasit, když řeknu, že online studování Psích souvislostí je naprostá záruka kvality. Kdo nelitoval 10 tisíc za řídičák na neživé auto, jistě nebude litovat čtvrtinové ceny za „řidičák“ na živého tvora.

Jenže kurz není fantastický jen co do informací. Je jedinečný svým uspořádáním, průběhem, sestavením… Je dokonalý.

Témata jsou čtyři – čtyři témata o čtyřnohých miláčcích. Každé téma je rozděleno na čtyři tlapky. Pes hlídá nás, i náš majetek, prostě pejskař si hlídání cení, a proto ocení i Hlídací tabulky – další skvělý pedagogický počin. To samé platí i o „Pátračkách“ – pracovních materiálech ke každé lekci.

A úplně nejúžasnější jsou videapopisy k videím. Virtuální Krmení prostě nesmí chybět. To je přehled o tom, co už jste prostudovali. A přitom všem Pavla nabízí také VIP doprovod – zpětnou vazbu na Pátračky (vyplněné pracovní papíry) a možnost Skype konzultace. Co já ještě považuji za hodně důležité, je Bonus Prvního roku života psa.

Chtěla jsem svůj názor na kurz napsat nějak stručně, nepodařilo se. Mé nadšení trvá i po skončení, protože mám ráda dokonalé věci. Mám ráda, když můžu k někomu vzhlížet – k přirozené autoritě. Jsem ráda, když se můžu od někoho učit, od někoho, kdo tomu opravdu rozumí a kdo je ke všemu i pokorný.

Já hluboce smekám a jsem moc vděčná za možnost toto zažít. DĚKUJI MOC!

Marika Maršálková


Obdivuhodné na Marice bylo, že kurzem prošla s velikým nadšením i přesto, že Bobík je dávno za duhovým mostem. Před tím zase smekám já. Praktické části zkoušela na svých dvou kocourech a měla velmi pozitivní výsledky. 🙂 Moc děkuji.

Pavla a Díno


Vžijte se na chvíli do role psa
a zjistěte, jak si páníčka bezpečně
omotat kolem svých tlapek.

Zasmějte se s e-knihou

Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Naučte se rozumět psí řeči, která je klíčem k srdci vašeho psa - důvěře, lásce a respektu. Nahlédněte do online kurzu férové komunikace se psem - k části o Konejšivých signálech. Přístupy jsou Z-DAR-MA.

0
lidí
už signály v řeči psa vidí
Komentáře
 1. Světlana napsal:

  Ahoj Mariko, také jsem úspěšně prošla kurzem u Pavly a vnímám to stejně jako Ty …sama jsem patřila k pejskařům kteří svému psu moc nerozumějí. Něco jsem si přečetla, něco se dozvěděla od jiných pejskařů, ale pořád to bylo nedostačující. Líla táhla na vodítku až se dusila a sípala, skákala po lidech, štěkala po zazvonění zvonku a nedala se utišit a mávnout rukou mi nad tím opravdu nešlo. A tak jsem hledala někoho, od koho bych se ráda naučila být dobrým vůdcem pro svého psa. Aby mě pes poslouchal. A já ho našla!!!:-) Dnes jsme s Lílou sehraná dvojka a když něco zafunguje jinak, než si představuji, tak už vím proč a hlavně vím co s tím! Pavlo, Tvůj kurz mi přinesl tolik úlevy a poznání!Není nad to být vyrovnaný pejskař a mít spokojeného a poslušného psa! At´je nás co nejvíce! 🙂

  • Pavla Polymnia napsal:

   Milá Světli,
   moc děkuji za nádherný vzkaz Marice i mně. Je těžké vyjádřit, jak se nyní cítím. Stále tomu nějak nemohu uvěřit, že se mi podařilo vytvořit kurz, který je tak silný. Už jen, aby jím prošlo tolik lidí, aby mě to přesvědčilo, že dobrý opravdu je. Ta sebekritika. Jsem šťastná, že tolik pomohl vám a za to, jakou sílu v sobě skrývá. No a budu se modlit za to, aby byl funkční i pro ostatní. Moc děkuji za sdílení vašich pocitů.

  • Marika napsal:

   Milá Světlano, jsem moc ráda, že Vám to s Lílou klape. Já si ani neumím představit, že by to s tímto kurzem nefungovalo. Je vše tak jasné, logické, vše do sebe zapadá. Ale taky je jasné, že je to velký úkol pro pejskaře, protože opravdu musí chtít, musí být neustále vědomí v každé situaci. Takže se vlastně pejskař vychovává sám sebe. To mně osobně přijde jako nejtěžší z toho celého. Vlastní zkušenost ale nemám:-(. Jen zpětně vím, co všechno jsme mohli s Bobíkem dělat jinak. Kdybysme to všechno věděli. Pro mě ale i tak velká změna v myšlení a uvažování o psech. Jsem za to neskutečně vděčná. Jen si přeji, aby toto vše vědělo co nejvíce pejskařů a celé jejich rodiny.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů