U mě doma v Athénách přes sociální sítě:
„Bylo by dobrý, kdybys s sebou měla nějakýho velkýho plyšovýho psa, když už tam nemůžeš mít Dína.“
„Tý jo, to by bylo super!“
Říkala jsem si, proč ne, a po příletu do Prahy jsem se o tom nenápadně zmínila mamce. Mamka vždycky něco vymyslí. Celou záležitost jsem pak pustila z hlavy ven.
O pár dní později se setkávám s maminkou na Palackého náměstí a co si myslíte, že drží v náručí!
Nádherného béžového plyšáka. Ještě ten den, chvíli před tím, než nastoupila do autobusu směr Praha, na ní poslušně koukal z výlohy jednoho Jabloneckého sekáče!. No není to neuvěřitelné?
Mamka snad vážně dokáže sehnat úplně všechno. 🙂
Trému jsem měla šílenou, ale mysl mi fungovala. Dala jsem na moji velmi dobrou kamarádku a den před tím jsem šla hezky relaxovat do sauny a na masáž a od rána jsem meditovala, cvičila jógu a snažila se zůstávat v přítomném okamžiku.
V tramvaji se moje srdce přidalo k hukotu mašiny a já jsem začala ztrácet půdu pod nohama. Musela jsem doslova zatáhnout za otěže svému dechu a zpomalit jeho trysk a přimět moji mysl, aby vnímala přítomnost. U příchodu do ČT1 se to uklidnilo a pak už to bylo kupodivu dobrý.
Když už jsem seděla, na svém místě u stolečku, kde jsem měla strávit 90 minut, tak mě střídavě poléval pot nervozity a já se neustále musela nutit k tomu, aby mě ta nervozita nepřeválcovala. Vracení se k přítomnosti mi hodně pomáhalo.
Cítila jsem se vlastně dobře, protože znám trému z vystupování, ale nikdy jsem takhle na kameru nemluvila a pro mě to byla ohromná výzva. Na rozhovor jsem se dopředu připravovala, ale konkrétní otázky jsem dostala teprve den předem.
Myslím, že mi hodně pomohlo ukotvit se v základních informacích ohledně projektu Psích souvislostí. To mi dodávalo klid a průchod k jakýmkoliv tématům, protože všechny ty souvislosti mi jsou velmi blízké.
Dojmy jsem měla úžasné. Byla jsem šťastná, že jsem to ustála a nezasekla se. Myslím, že právě Rex mi dodával odvahu a měla jsem pocit, že mám při sobě někoho, na koho se můžu spolehnout. Byl pro mě velikou oporou. Mám za to, že právě díky němu jsem se dokázala tolik uvolnit a užít si to.
Ještě než si začneme povídat o pejscích, musím se zeptat na vaše jméno, co znamená Polymnia a jak jste k tomu jménu přišla?
Polymnia je starodávná řecká bohyně. Byla to dcera Diova a byla představitelkou sborového zpěvu – Poly-mnoho-hymnia-zpěvná.
Nechala jsem se z osobních důvodů pokřtít a když jsem si jméno vybírala, okamžitě jsem na něj reagovala. Můj muž mi ho ze srandy přeložil jako Poly-mnoho-lymni-jezero, což mi doslova vyrazilo dech, protože jsem hledala právě takové jméno, které by do mého života přineslo hloubku a klid. Okamžitě jsem si představila ta hluboká jezera a bylo rozhodnuto.
Co vás zavedlo do Řecka?
Rozhodla jsem se následovat svého řeckého partnera a po porodu jsem za ním s dcerou odletěla. O 2 měsíce později mi maminka přivezla moji milovanou Arinku (krátkosrstou kolii).
Kdy jste se rozhodla, že se budete věnovat výchově psů
V roce 2013. Bylo evidentní, že v Řecku lidé o psech moc nevědí a že si s nimi neví moc rady. Pak jsem zažila první smrt jednoho pouličního psa a to mi zlomilo srdce. Rozhodla jsem se, že s tím něco udělám, že budu lidi o psech vzdělávat, aby se k nim tak hrozně nechovali a nevyhazovali je na ulici a oni pak nemuseli umírat na otravu jen kvůli tomu, že někomu překáželi.
Co je nejdůležitější na vztahu člověk a pes, jak se vzájemně člověk a pes ovlivňují
Nejdůležitější ve vztahu se psem je sám člověk. Aby dokázal zvládat své emoce a mohl být pro svého psa tím nejlepším vůdcem, rodičem, kamarádem a parťákem.
Čemu konkrétně se při práci s pejsky věnujete, co jsou to „psí souvislosti“
Psí souvislosti jsou postavené na 4 tématech:
které na sebe krásně navazují a různě se doplňují. Dohromady tvoří jeden celek, kterému pak člověk rozumí.
Jak lze porozumět psí řeči, jak poznáme, co nám chce pes sdělit
K porozumění psí řeči je důležité vědět, jaký má váš pes charakter. Je spíše aktivní nebo spíše klidnější? Je více dominantní nebo spíše submisivní? Když už třeba víte, že je váš pes spíše dominantní a energetický, tak je důležité, abyste dokázali číst signály, které dopředu vysílá, abyste na jeho chování mohli včas reagovat.
Pes komunikuje právě pomocí energie, svého těla a signálů, které druhé straně NEUSTÁLE vysílá.
Co obnáší studium Psích souvislostí, v čem jsou tyto kurzy či výcvik psů jiný, než běžné kynologické kurzy.
Studium Psích souvislost je proces, kterým si páníček se svým psem prochází, aby porozuměl, jak to s ním má natavené a co v jeho vztahu vyvolává nedorozumění a proč.
Na základě systematického vedení postupně odkrývá jednotlivé slupky a dostává se k jádru svého problému. Psí souvislosti odstraňují příčiny, zdánlivě nepodstatné detaily, které však mají zásadní vliv na jejich vztah a komunikaci se psem.
Jaké konkrétní metody pro výcvik psů používáte
Učím lidi vlastnímu uvažování, selskému rozumu, pozitivního myšlení a ctím zákony matky přírody. Učím pejskaře, jak se psem pracovat pomocí své energie, aby je pes začal vnímat a respektovat. Jsou to mé vlastní poznatky z práce se svými klienty a z práce se psy na ulici.
Co všechno bychom měli zvážit, než si pořídíme psa, co můžeme očekávat a co budou naše povinnosti.
Určitě by se každý měl zamyslet nad tím, jaký je jeho životní styl, aby si pak mohl vybrat takové plemeno, které k němu energeticky sedí. Neměl by si psa vybírat podle módní vlny nebo jen podle vzhledu.
Měl by rozhodně počítat s tím, že se jeho život od základů změní a že za psa přebírá veškerou zodpovědnost i v době, kdy bude chtít odjet na svojí oblíbenou dovolenou.
Měl by připočíst počáteční náklady jako je nákup výbavy psa, měsíční náklady, zdravotní péči a také přihlédnout ke zvýšené pozornosti s výchovou a výcvikem minimálně první rok a půl až dva roky života psa.
Co když už psa máme a očekáváme miminko, lze nějak psa připravit na příchod dalšího člena rodiny.
Ano, lze. Je dobré, aby rodina psa nevyřadila, ale aby mu naopak nastavila nová pravidla, která mu však dovolí pobývat s celou rodinou. To znamená, že žena může trénovat kojení na křesle s tím, že pes je vedle ní na zemi na svém místě, případně v různých místnostech vždy na nějaké vymezené dece.
Stejně tak může maminka chodit s maketou miminka a promlouvat k němu, hýčkat ho a posílat psa na místo v případě, že by se chtěl hýčkání a mazlení účastnit také. Je důležité, aby se lidé naučili rozdělovat čas, který psu věnujou a čas, ve kterém je pes sám se sebou, ale zároveň součástí rodiny a bez toho, by otravoval a dožadoval se pozornosti.
Vraťme se k vašemu pobytu v Řecku – jak mluvíte na psy v Řecku – řecky? Jakou roli hraje jazyk – tedy řečtina, angličtina čeština při výchově psa.
Já se psy mluvím spíše pomocí energie, jejich řečí. Při používání povelů je pak důležité, ve kterém jazyce konkrétní povel pes umí. Díno si třeba sedne, když použiju řecké „kace“, ale mnohem rychleji si sedne, když řeknu anglické „sit“ Je to také z toho důvodu, že „sit“ jsem ho asi učila s jinou energií a za pomocí klikeru, ale už si to nepamatuji. Prostě povel „sit“ má lépe zakódovaný.
Jaké jsou vaše „psí“ plány do budoucna.
Chtěla bych do Čech jezdit 3x do roka a pořádat různé přednášky na téma Psí souvislosti a dělat víkendové semináře pro klienty Psích souvislostí.
Tahání na vodítku je celý komplex pochopení toho, co se ve vašem vztahu děje. A pak jsou techniky a různé způsoby, jak psa naučit, aby netahal. Na tuhle otázku nelze přes chat odpovědět. Je to celý komplex odpovědí, který musí pán pochopit, aby své chování vůči psu změnil a psu nedával neustále možnost, aby na vodítku tahal. Mnohdy jde spíše o nedostatek času problém řešit.
Více jak 80 % pejskařů tento problém skrze Psí souvislosti vyřeší v průběhu studie. Pro více temperamentní psy bych ráda vytvořila nějaký ucelený produkt, který by vám s tímto problémem pomohl.
Překvapilo mě, kolik lidí řeší „žárlivost“ svých psů s příchodem svých potomků hlavně v období, kdy děti začnou lézt a zajímat se o své okolí. Je nutné na příchod dítěte psa připravit, jak jsem popisovala výše. Zároveň je důležité vymezit psu jasná pravidla, aby pochopil, že vedení je zcela na vás a že pes je až na posledním žebříčku až za vašim dítětem, byť batoletem.
Je k tomu přímo nutné znát charakter svého psa a rozumět psí řeči! Starší psi, kteří měli své pány 4 a více let jen pro sebe, jsou zvyklí na to, že veškerá pozornost šla směrem k nim. Je nutné, aby majitelé psů nepřehlíželi tyto „žárlivé“ projevy, ale aby je brali jako znamení toho, že musí za svého psa převzít vedení a zároveň je ujistit, že jsou stále důležitou součástí smečky. A to dříve, než se začnou o své děti bát a zamotají se do pocitů, kdy nevědí, jak na vrčení psa reagovat.
Své dítě NIKDY se psem nenechávejte o samotě. A to až do té doby, než pochopí, co si ke psu může dovolit a co rozhodně nesmí dělat a bude si vědom následků, které můžou nastat. Dítě psu může ublížit neúmyslně, ale pes, který nemá v genech „chůvu“ a má už od začátku s dítětem trable, nemusí situaci s dítětem zvládnout a může špatně zareagovat.
Nespoléhejte se prosím na vaší domněnku „To by on nikdy neudělal.“ Tady jde o jasné signály, které pes vůči dítěti už od začátku vysílá. Je nutné, abyste těmto signálům rozuměli a věděli, co vám pse sděluje a jak se vůči vašemu dítěti cítí a jak celou situaci zvládá.
Jak už jsem výše zmínila, učím lidi používat selský rozum a mám ráda rovnováhu. Nic se nemá podle mého přehánět. Tak to platí i s pusinkováním našich psů. Malým dětem do 8 let, můžete ukázat, aby se nechali olíznout třeba jen na tvář. To si myslím, že je dobrý kompromis. Neznám nikoho, kdo by z olíznutí svého psa onemocněl. Je prostě důležité u toho používat hlavu.
Vžijte se na chvíli do role psa
a zjistěte, jak si páníčka bezpečně
omotat kolem svých tlapek.
Zasmějte se s e-knihou
Naučte se rozumět psí řeči, která je klíčem k srdci vašeho psa - důvěře, lásce a respektu. Nahlédněte do online kurzu férové komunikace se psem - k části o Konejšivých signálech. Přístupy jsou Z-DAR-MA.
Momentálně je přístup ke psí řeči pozastaven. V případě dotazu mě prosím kontaktujte na email. Děkuji Pavla.
PAVLO, SUPER,DĚKUJI A TĚŠÍM SE NA STŘEDU. HELENA
MILÁ HELENO, MOC TI DĚKUJI 🙂