[#Seriál – 10 tipů pro lepší vztah] – 3. díl: PELECH

Proč by každý pes měl mít svůj vlastní pelech, i když má k dispozici celý váš dům?

Určitě si právě teď říkáte, že váš pes může přece spát, kde chce. Nebo si taky říkáte, že pelech nepotřebuje, protože si lehne kdekoliv. Nebo taky pelech pro psa máte, ale pes ho nevyužívá.

Stává se vám, že z gauče nechce slézt nebo že často leží tam, kde se vám plete pod nohama? Jeho pelech zeje prázdnotou?

Mám pro vás další z tipů, jak můžete vylepšit váš vztah se psem.

  1. ŽRÁDLO
  2. OBOJEK
  3. PELECH
  4. POSTEL
  5. VODÍTKO
  6. ODCHOD
  7. PŘÍCHOD
  8. PAMLSKY
  9. HRA
  10. ZDRAVÍ

Sepisuji pro vás 10 tipů, na co byste se měli ve vašem vztahu zaměřit a co přesně vyladit a proč.  Zdálo by se, že to jsou nepodstatné drobnosti, ale právě skrze tyto drobnosti vám uniká vedení a postavení vůči psu. Tím ztrácíte jeho respekt a pes ztrácí motivaci vás vnímat a poslouchat.

Uvádím je v pořadí tak, jak se s nimi setkávám nejčastěji.

3. PELECH

Základy o pelechu

Každý pes potřebuje svůj prostor. Když ho nemá, dělá si ho tam, kde mu je nejlépe. Na svůj prostor si nárokuje také svá práva. Proto pokud si oblíbí nějaké křeslo, prostor pod stolem, může si toto místo pak nárokovat za své. A nemůžete mu to mít za zlé, protože prostě nemá nic jiného.

Pelech, či konkrétní místo mu dáváte právě proto, abyste svého psa mohli lépe zvládat.

Co by měl takový pelech pro psa splňovat:

1. Soukromí

Jeho pelech by pro psa měl  znamenat především BEZPEČÍ. Místo, které je jen jeho a kde najde klid a svá práva na odpočinek. Proto byste svého psa měli vždy chránit před útoky vašich ratolestí, pokud pes na pelechu odpočívá.

2. Pohodlí

Pes by měl svůj pelech milovat. Pokud se mu z nějakých důvodů vyhýbá, je možné, že mu nevyhovuje.

Všímejte si, zda se váš pes raději choulí do malinké kouličky a rád vyhledává měkčí povrchy jako je gauč, vaše postel. Pak mu pořiďte dobře vyztužený pelíšek hlavně zespodu a také ze stran.

Nebo má raději pevnější a studenější podklad? Rád se při ležení pořádně rozvalí? Pak mu postačí třeba jen nějaká pevnější psí podložka.

Všímejte si i různých materiálů a zkuste přihlédnout k tomu, jaký materiál váš pes preferuje. Je to spíše teplejší nebo spíše studenější? Přihlížejte k plemeni i charakteru vašeho psa a podle toho vyberte i velikost pelechu.

3. Správné umístění

Pes má rád přehled, ale zároveň i klid, takže nejlepší místo bude tam, odkud uvidí do prostoru a kde nebude překážet.

Někteří psi vyloženě milují, když mají místo výše položené. Lépe se tam mohou uvolnit, protože mají prostě pocit, že mají vše pod kontrolou. Zkuste třeba pro svého psa i takovou variantu najít. Můžete mu dát extra deku na jeho domeček (klec).

Proč je pelech v domě tak moc důležitý?

Protože pokud má pes svůj pelech, máte konkrétní místo, kam ho můžete poslat, když naopak vy potřebujete svůj osobní prostor.

Jeho konkrétním místem mu nastavujete automaticky určité pravidlo. Psovi tak denním používáním připomínáte, že váš tým vedete vy. Pak se stane takový malý zázrak. Ostatní místa se pro něj stanou odměnou, protože o nich budete rozhodovat vy.

To znamená, že si gauč přestane nárokovat, protože tam přece nebude jeho místo. Pes na vás přestane vyjíždět, protože změníte svůj přístup. Budete si více věřit a sebevědomě ho budete umět požádat o to, aby z gauče odešel.

Mít pro psa pelech neznamená, že už nikdy nebude moci vyskočit na jeho oblíbený gauč! Na gauč ho k sobě pozvete, když se s ním budete chtít pomazlit.

Vlastní pelech psa způsobí i to, že se sám pes zklidní, protože už bude vědět, kde je jeho osobní prostor. Přestane se vám motat pod nohama a sám si na pelech půjde odpočinout. Nebude nervózní v případě, že bude jeho oblíbený gauč obsazený.

V případě, že vůbec nechcete, aby na váš gauč vyskakoval, máte pro něj pelech, kam ho můžete vždy poslat. Prostě a jednoduše zavedete ode dneška nové pravidlo. Postupně si zvykne a naučí se, kde je jeho osobní prostor.

Co znamená povel „na místo“

Vždy, když budete potřebovat, můžete svého psa poslat „na místo“. To znamená, že se ujistíte, že pes na místo dojde a lehne si. Povel „na místo“ znamená, že tam i nějaký čas zůstane.  Přinejmenším tak dlouho, jak budete v tu chvíli potřebovat. 

Tohle je asi jediný povel, který později nemusíte rušit jiným povelem. Je jen potřeba, aby pes pochopil, že momentálně má být na svým místě, že teď se mu věnovat nebudete.

To samozřejmě souvisí s tím, že víte, co máte za psa, v jakém věku je a jaké nároky vyžaduje. Musíte vědět, co si vůči svému psu můžete dovolit, aby to bylo i k němu fér.

Nevadí, když se po nějaké delší chvíli zvedne a půjde se napít. Důležité je, co udělá potom. Neměl by vás začít obtěžovat. V tom případě ho zase pošlete na své místo, aby pochopil, že teď se mu ještě věnovat nebudete.

Může se i stát, že se pes zvedne a lehne si někam jinam. To je v pořádku, pokud nepřekáží. Nemusíte vyloženě lpět na tom, aby ležel na svém místě. Někdy má prostě i pes své dny.

Pamatujte si jen, že je důležité, aby vám dal prostor a neobtěžoval vás.

Jak psa naučit povel „na místo“

1. Vemte si do ruky pamlsek a veďte svého psa pomocí pamlsku směrem k pelechu. Veďte ho tak, aby pes šel sám za vedením ruky s pamlskem. Přitom vyslovujte příjemným a pozitivně znějícím povelem „na místo“ („místo“)

Jakmile pes na místo dojde, dáte mu pamlsek a pochválíte ho. Pokud se zdráhá už cestou, prokrmujte ho i cestou. Tento proces trénujte párkrát a několikrát za den. Výsledek by měl být takový, že pes se přímo těší, aby na pelíšek vlezl.

2. V další fázi mu pamlsek začnete dávat až když si na místě sedne nebo lehne. Je možné, že tak udělá automaticky. Na místě ho chvíli nechte sedět, ležet a opravte ho, když bude chtít vstát. Než sám z lehu (sedu) vstane, vyzvěte ho, aby vstal a šel s vámi. Tím ho budete učit, že na místě bude zůstávat, i když vy vstanete.

 

3. Když už si spojí pelech s pozitivní asociací – tedy s pamlskem a příjemným vyslovením povelu, můžete zkusit, jak bude reagovat, když budete od pelechu stát kousek dál a na pelech jen ukážete a vyslovíte „místo“. Když tam zamíří, ihned ho pochválíte a budete motivovat svým hlasem, aby pokračoval. Až na místo dojde, dáte mu pamlsek a významně ho pochválíte.

Tímto způsobem budete trénovat vzdálenost, ze kterého psa budete na místo posílat a také dobu, jak dlouho na místě pes bude zůstávat.

Později pak vymizí přivolání psa z místa a pes pochopí, že na místě má být tak dlouho, jak je potřeba. Prostě pozná, co se v domě děje a kdy je jeho čas a kdy ne.

Mějte na mysli, že na místo psa neposíláte za trest, ale protože nyní potřebujete prostor pro sebe. Žádáte od něj respekt. Sdělujete mu, že nyní není správný čas ke hře. Tímto určujete i sled událostí a jasně vymezujete svá pravidla. Až uděláte své, přijde ta jeho chvíle, kdy s ním jdete ven nebo si s ním začnete hrát. Tomu se říká respekt jeden k druhému. Učíte se svému psu říkat ne a on se tím učí, že ne vždy je po jeho. Tím se učí trpělivosti a sebeovládání, což vám ohromně pomůže v jiných situacích nebo při výcviku.

Potřebujete více pelechů?

No, to je docela vtipná otázka. Mám takový pocit, že většina psů by ocenila, kdybyste v každé místnosti pro svého psa měli nějaký pelíšek, aby vám byl co nejblíže. Já osobně mám moc ráda společnost svého psa, a tak na to myslím a je evidentní, že si s radostí lehne do toho svého. Buď mám v konkrétní místnosti nějaké jiné vymezené místo nebo pelech přemístím. Díno se do něj vždy s radostí složí.

Může si pes své místo v domě vybrat sám?

Ano, může, ale musíte s tím souhlasit i vy a dopřát mu tam odpočinek a ctít toto místo za jeho. Tímto způsobem může vlastnit i svůj gauč, když to tak budete chtít. Na tomto gauči by neměla ale sedět návštěva a kdo jak chce. K tomu je potřeba přihlédnout, aby to bylo fér.

V kuchyni vám pomůže, když se pes naučí lehat na svoji podložku, abyste s ní případně mohli hnout někam jinam.

Pokud si rád lehává pod stolem, dejte si pozor, aby si místo nezačal nárokovat. To mu zakažte, případně mu tam už nedovolte lehat.

Jak o pelech pečovat

Udržujte pelech psa v čistotě. Proto vybírejte pelechy takové, které se dají vyprat. Jednou za čas (měsíc) ho vyperte. Váš miláček si udrží svěží odér. Můžete také používat extra přikrývky, které se dají prát častěji a zachytí tu největší špínu. Samotný pelech pak nemusíte prát tak často.

Závěrem

Pelíšek může krásně doplnit design vašeho interiéru, pokud si na tom potrpíte. Uspokojte sebe i potřeby svého psa. Ale hlavně! Využijte pelech k tomu, abyste se se svým psem férově domluvili.

Dopřejte sobě dostatek prostoru a jemu bezpečné místo ke spaní.

Sdílejte, pokud byl pro vás článek hodnotný. Děkuji.

Pavla a Díno


Vžijte se na chvíli do role psa
a zjistěte, jak si páníčka bezpečně
omotat kolem svých tlapek.

Zasmějte se s e-knihou

Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Naučte se rozumět psí řeči, která je klíčem k srdci vašeho psa - důvěře, lásce a respektu. Nahlédněte do online kurzu férové komunikace se psem - k části o Konejšivých signálech. Přístupy jsou Z-DAR-MA.

0
lidí
už signály v řeči psa vidí
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů