[#Seriál – 10 tipů pro lepší vztah] – 4. díl: POSTEL

 

Aneb můžete/musíte nebo nesmíte
s ním spát?

Schválně, dozvíte se ano nebo ne?

Co myslíte? Co je správně? Jsem si jistá, že na tohle téma jste už několik článků četli.

Pes do postele zásadně nepatří!

nebo

Spěte se svým psem, abyste byli zdraví.

nebo

Jakmile jednou svého psa do postele pustíte, už to nezměníte.

nebo

Pokud milujete svého psa, necháte ho spát s vámi v posteli.

nebo

Jako vůdce smečky nesmíte pustit svého psa do postele, abyste neztratili své postavení.

Stále si nejste zcela jistí, co je správně? Pak čtěte dál…

Zeptám se vás ještě jinak.

Sleze váš pes z vaší postele nebo gauče, když ho o to požádáte?

Ano nebo ne?

Odpověděli jste si?

Pokud jste odpověděli NE, tak čtěte dál.

Pokud svého psa na postel ani gauč zásadně nepouštíte, tak také čtěte dál.

A pokud jste odpověděli ANO, tak si článek přečtěte pro potěšení.

Mám pro vás další z tipů, jak můžete vylepšit váš vztah se psem.

 1. ŽRÁDLO
 2. OBOJEK
 3. PELECH
 4. POSTEL
 5. VODÍTKO
 6. ODCHOD
 7. PŘÍCHOD
 8. PAMLSKY
 9. HRA
 10. ZDRAVÍ

Sepisuji pro vás 10 tipů, na co byste se měli ve vašem vztahu zaměřit a co přesně vyladit a proč.  Zdálo by se, že to jsou nepodstatné drobnosti, ale právě skrze tyto drobnosti vám uniká vedení a postavení vůči psu. Tím ztrácíte jeho respekt a pes ztrácí motivaci vás vnímat a poslouchat.

Uvádím je v pořadí tak, jak se s nimi setkávám nejčastěji. Tentokrát je na řadě vaše POSTEL.

4. POSTEL

Myslím tím vaši postel nebo gauč.

Já vás asi dneska zklamu (nebo potěším?) neskutečně krátkým článkem.

Do vaší postele nebo na váš gauč váš pes může tehdy, pokud to tak budete chtít.

Pokud to tak chtít nebudete, tak bude spokojeně spát kdekoliv jinde a pravděpodobně v jeho oblíbeném pelíšku.

To je vše? Nic víc?

V podstatě ano.

Jen na vás záleží, co vám vyhovuje a co ne. Nikdo jiný vám do toho mluvit nemůže. Důležité je, že jste spokojený ve své posteli a váš pes má kam si lehnout do jeho vlastního pelíšku nebo na nějaké konkrétní jeho místo.

Ano, jsem měkká a přiznám, že já prostě miluji přítomnost svého psa, ale také miluji svůj osobní prostor ke spaní. A tak to mám půl na půl. Díno do postele může, ale když ho požádám, aby slezl, sleze. Do ložnice může, ale také můžu chtít, aby spal v obýváku, když opravdu potřebuji klid.

Vše je v pořádku. Mě to tak funguje a Díno to akceptuje. Jasně, občas remcá a bručí, ale abych mohla přes den fungovat, nemůžu se v noci krčit v rohu své postele nebo z ní skoro padat, jen aby se miláček vyspal.

Takže, s Dínem se mazlím kdykoliv, když mohu a často s ním odpoledne zaspím na gauči a to doslova ve společném objetí. Je prostě mazel a nenechá si ujít jediný okamžik, kdy se někde na chvíli složím. 🙂 Ale také nemá problém z postele nebo gauče („bez remcání“) slézt dolů.  🙂

Takže, co byste měli dělat, když chcete, aby váš pes slezl z postele?

Mějte v pokoji nějaké jiné jeho místo, kam ho můžete odkázat.

Nechce se mu, vrčí?

Buď ho na gauč nebo do postele v tom případě vůbec nepouštějte a nebo ho naučte, že za slezení ho čeká odměna. Použijte dobrotu. Postupně se naučí slézt, když ho o to požádáte a později i bez motivace pamlskem. Buďte trpěliví, pokud je to pro něj novinka, ale přitom trvejte na svém. Prostě si za tím stůjte. Nic víc, nic míň.

Někdy dokonce spíše pomůže, když to budete myslet opravdu vážně a řeknete to sebevědomě a s jasným důrazem. Zkuste zjistit, na co váš pes lépe reaguje. Držte se jen jediného – dosáhněte toho, že když svého psa požádáte o to, aby slezl, tak aby to doopravdy udělal.

A pokud vám vyhovuje, že z postele padáte, dejte si vedle postele aspoň extra matraci, abyste padali do měkkého.

Ale hlavně, buďte sami spokojení s vaší volbou.

Jo pozor, to nestačí! Když vám sice nevadí, že pes leží v posteli, ale už z ní nechce slézt a vrčí na vás, tak ZBYSTŘETE, protože byste s tím měli rozhodně něco dělat. Ale to už jsem vám psala.

Takže ještě jednou

Buďte spokojení s vaší volbou a nezapomeňte přihlédnout i k tomu, jak to vidí váš pes.

Jakým způsobem žádáte svého psa, aby z gauče, postele slezl? Jak stojíte, jaká je vaše energie? Jakým hlasem na svého psa mluvíte?

Podívejte se na video, jakým způsobem můžete svého psa požádat o slezení z gauče. Nechala jsem vám tam schválně na začítku část 40 vteřin, kdy Díno odpočívá. Celé video 1:55

Na tomto videu jsem simulovala situaci s přáteli, kdy pes zůstává na zemi.
Video má 1:27

Stáhněte si pro radost

ode mě tabulku v pdf (bez zadání emailu, prostě jen klikněte)

10 tipů pro lepší vztah se psem

>>10tipu_tabulka<<

A těšte se na další tip.

Pavla a Díno

PS1: Proč by vás měl pes doma poslouchat?

Protože on je pes a ne člověk. Nebydlíte v jeho psí smečce. On bydlí v té vaší člověčí rodině, kde prostě fungují trochu jiná pravidla, než u psů.

PS2: To s tím krátkým článkem, byl vtip! 🙂

PS3: Dejte článku „To se mi líbí“ a sdílejte ho, pokud vás inspiroval.


Vžijte se na chvíli do role psa
a zjistěte, jak si páníčka bezpečně
omotat kolem svých tlapek.

Zasmějte se s e-knihou

 

Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Naučte se rozumět psí řeči, která je klíčem k srdci vašeho psa - důvěře, lásce a respektu. Nahlédněte do online kurzu férové komunikace se psem - k části o Konejšivých signálech. Přístupy jsou Z-DAR-MA.

0
lidí
už signály v řeči psa vidí
Komentáře
 1. Klára napsal:

  Hezký článek, ale co když je problém v tom, že vůbec nechci, aby na ten gauč lezl? 😀
  Mám vychovanou, fuknční a spolupracující fenku, máme různé zkoušky, funguje na myšlenku, ALE pravidelně chodí spát/ležet na gauč. Velmi dobře ví, že na něm být nesmí, takže v naší přítomnosti si to nedovolí, ale jakmile usneme nebo nejsme doma, už je tam. Taky ji máme jako člena rodiny, ale gauč je jediné místo kde prostě chlupy nechceme (návštěvy a tak) a ona je ovčák, takže je jasný, že kam se jen podívá jsou chlupy a já jí nedokážu gauč zakázat. Jinak má pro sebe celý dům, nikde nejsou dveře. Dostala jsem už miliony rad, které v podstatě skončili tím, že to mám přijmout, protože když se jí tam líbí, tak s tím nic neudělám. Tak by mě zajímal Váš názor 🙂

  Děkuji

  • Pavla Polymnia napsal:

   Dobrý den, děkuji vám za dotaz. Jistě sama víte, že psi dělají jen to, co se jim vyplatí. Vaše situace je zhoršená tím, že s tím nedokážete nyní nic udělat právě proto, že ona má stále na výběr, když spíte. Vzhledem k tomu, že může, tak si vybere jasně pohodlnější gauč. Naučila se to dělat tajně, protože jedině tak je to pro ni možné. Tak a teď co s tím? Máte dvě možnosti. Buď ji v době, kdy spíte, vymezíte takový prostor, kde není gauč (pokud je to vůbec možné. ) Nebo uděláte úplný opak. Seženete nějakou pěknou deku, která se jí bude líbit a naučíte ji, že jedině tam bude na gauči ležet. Deku s chlupy pak ráno sundáte a ona bude vědět, že na gauč nyní nesmí. Také se můžete zamyslet nad jiným tipem pelechu. Třeba by potřebovala nějaký s pořádnou duchnou, aby ji tam bylo tak jak na gauči a tím by se to mohlo vyřešit. Psi ale zároveň rádi vyhledávají místa nahoře, protože tam je prostě tepleji a mají větší rozhled. Pokud byste měla zájem pomoci s nalezením konkrétního řešení, kontaktujte mě emailem na dotazy@psisouvislosti.cz .

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů