[#Seriál – 10 tipů pro lepší vztah se psem] – 7. díl: Změňte svůj odchod BEZ PSA

Jak se cítíte, když necháváte svého psa doma a zavíráte za ním dveře a on na vás prosebně kouká? Je vám líto, že ho doma necháváte samotného a odcházíte s  pocitem viny, protože za dveřmi pláče a štěká?

Také se vám doma při odchodu plete pod nohy, klepe se a nervózně oddychuje a neustále vás úpěnlivě sleduje a nejraději by vám skočil do kabelky, kdyby se tam vešel?

Mám pro vás 10 úžasných tipů, co ve vašem vztahu se psem můžete začít měnit teď hned, aby vás pes začal více vnímat a poslouchat.

  1. ŽRÁDLO
  2. OBOJEK
  3. PELECH
  4. POSTEL
  5. VODÍTKO
  6. Odchod SE PSEM
  7. Odchod BEZ PSA
  8. PAMLSKY
  9. HRA
  10. ZDRAVÍ

Je mnoho pejskařů, kteří svého psa nezvládají. A to ne proto, že se mu třeba nevěnují  nebo že ho nemají dostatečně rádi. Ba naopak. Jste  páníčci, kteří své psy totálně milují! A co víc, pro svého psa uděláte cokoliv na světě. Stále na něj myslíte, protože ve vašem srdci je prostě na prvním místě.

A právě přesně pro vás sepisuji zdánlivě nepodstatné drobnosti, které vám i přesto  pomohou vašeho psa sebevědoměji vést a lépe s ním komunikovat.

V dnešním článku se dozvíte, co můžete udělat proto, abyste každý den neodcházeli z domu s pocitem provinění, že jste špatnými páníčky, ale jak uděláte, aby váš pes zůstal v klidu, i když se několikrát vracíte.

Odchod bez psa

Často běháte při odchodu po bytě sem a tam a jste nervózní už jen kvůli tomu, že víte, že přesně tohle vašeho psa znervózňuje, ale nemůžete si pomoc. Vaše odchody jsou vždycky prostě takové. Jednou to jsou klíče, které nemůžete najít, pak zase mobil, celá vaše taška někam záhadně zmizela. No prostě! Raději nebudu zmiňovat odchod s dětmi, to už je totální masakr.

„Zkrátka mi dáte určitě za pravdu, že odchody vás stresují.“

Ptáte se, jak to máte udělat, aby váš pes zůstal v klidu a vy si ty vaše nerváky mohli „v klidu užít?“

Co k tomu potřebujete:

  1. Mít vyvenčeného psa.
  2. Mít jasno v hlavě, že mu nic nechybí a nelitovat ho.
  3. Sdělit mu, že tenhle odchod se ho netýká.

Co to pro vás znamená:

1. Mít vyvenčeného psa.

To znamená, že váš pes nepotřebuje na záchod a nemá potřebu se vyběhat, pořádně si pohrát. Prostě se nabažil dostatečně na vaší společné procházce a teď si může v klidu po případné snídani hezky odpočinout.

Tady je na místě znát dobře charakter svého psa a být schopný mu nabídnout takové činnosti, které jsou pro něj dostačující. Každé plemeno je jiné a každý pes potřebuje jinak vyběhat, jiný podnět k tomu, aby se unavil, ukonejšil své vnitřní touhy, aby si pak v klidu mohl odpočinout.

2. Mít jasno v hlavě, že mu nic nechybí a nelitovat ho.

Je velmi důležité, aby vy sami jste se cítili spokojeně a věděli jste, že vašemu psu nic nechybí a že nemáte proč ho litovat.

K tomu je nutné uvědomit si, kdo žije u koho. Pes u vás nebo vy u psa? Ano, já vím, že chcete, abyste tohle nerozdělovali, ale je to naprosto klíčové k tomu, abyste se oprostili od všeho polidšťování. Přeci jen pes žije u člověka a proto je nutné, aby se uměl přizpůsobit a je tedy přirozené, abyste to po svém psu chtěli.

Jaká pravidla si myslíte, že by pro vás platila, kdybyste se náhodou dostali do vlčí smečky? Kdo si myslíte, že by se musel přizpůsobit? Vy nebo vlk?

„Jste to vy, kdo vašeho psa vede a proto vy musíte zachovat
klid a jistý nadhled vůči němu, když odcházíte.“

To už samozřejmě nemusí platit o vašem způsobu, se kterým odcházíte, viz neustálé zapomínání různých věcí, záhadné ztráty věcí, které jste právě teď drželi v ruce, atd. To je jen váš problém, ne vašeho psa. Nemíchejte proto tyhle dvě nervozity dohromady. Zkuste pochopit, že nervózní můžete být kvůli svým věcem, ale ne kvůli svému psu.

Takže, když svoje klíče už po několikáté najdete a váš pes se třeba zvedne z místa, tak se prostě jen zvedl. Vraťte ho zpátky s tím, že tohle se teď jeho netýká a dál to s ním neřešte. On má více méně stejně už dávno vědět, že nikam s vámi nejde, viz další bod…

3. Sdělit mu, že tenhle odchod se ho netýká.

…Takže to, že klíčema několikrát nechtěně zachrastíte, je jen váš problém, ne problém vašeho psa. Pokud to řeší, tak je chyba ve vašem vedení a v jasné informaci pro něj, že váš odchod se ho teď netýká. Upřímně by mu mělo být jedno, kolikrát ty klíče přesunete a jak dlouho je zase pak budete hledat, ale vůbec se mu nedivím, že se zajímá, co to vlastně děláte, když předstíráte, že tam už dávno nejste.

Pes prostě vidí, co děláte a že se chováte divně a že to souvisí s ním, proto se taky pak cítí divně a ohroženě,  takže je možná lepší, když se uvolníte a uděláte si v tom jasno. Pak se totiž na sebe při odchodu budete moct i rozčilovat. 🙂

Pamatujte si, že řešíte dva odlišné světy. Ten váš (váš způsob, jakým odcházíte) a ten jeho (povel pro něj) – „jdi na místo, teď se mnou nejdeš, nemotej se mi pod nohy.“

To znamená, že pes chápe, že u vás nemá ani nejmenší šanci na změnu vašeho rozhodnutí. Jestli si ale podvědomě hrajete s myšlenkou, jak to udělat, abyste ho mohli vzít s sebou, tak si to neskutečně stěžujete. Nejen sobě, ale i psu, protože on z vás tu naději cítí.

Dám za to ruku do ohně. Jakmile mě přepadne pocit, že bych Dína přeci mohla vzít, už nedokážu být pro něj jasně čitelná a změknu. Prostě nevydržím a brzy se provalí, že vlastně chci, aby s námi jel.

Tak a teď si představte, jak se pes musí cítit zmatený, když svého psa litujete, že ho doma musíte nechat, ale do práce ho prostě vzít nemůžete. On ten zmatek ve vás vnímá a proto je o to víc nervózní, když jasně vidí, že máte zmatek nejen v sobě, ale i v něm a začne se cítit ohroženě.

Když si uvědomíte, že má vše potřebné k tomu, aby bezpečně přežil do vašeho příchodu, tak máte z půlky vyhráno. Aspoň váš pes při vašich odchodech zůstane v klidu. 🙂

Zkuste si prostě uvědomit, že váš pes má všechno, co ke svému životu potřebuje.

  • Má vaši neskonalou lásku a péči
    – nonstop se o něj staráte.
  • Před tím se vyvenčil,
    takže ho nikde nic netlačí, pohrál si a je spokojený.
  • Má co jíst
    – dáváte mu pravidelně jídlo.
  • Je u vás v bezpečí
    – žádná jiná šelma ho nenapadne, nezabije.
  • Důvěřuje vám
    – ví, že se vrátíte.

Pokud v nějaké oblasti váháte, měli byste tomu
věnovat vaši pozornost.

Důležité ale je, abyste při odchodu měli v hlavě jasno.

„Váš pes s vámi teď sice teď nejde, ale je v bezpečí.“

Možná vám také může pomoci, že když tam nejste, váš pes má důležitou roli váš dům hlídat. Tím mu při odchodu můžete připomenout, že jste na něj hrdý, ať hezky hlídá, že ho milujete a že se přeci vrátíte, takže o nic nejde.

Nádech a výdech a je to. Věřte si.

Jak vypadá odchod v praxi?

Podívejte se na videa.

Podívejte se, jak to vypadá, když se mnou Díno na procházku jde. 🙂

Video A

A když musí zůstat doma.:(

Video B

Moje tipy k více uspořádaným odchodům:

Když si vzpomenete, že jste si něco zapomněli, tak si tašku i s klíčema odložte hned u dveří a jděte si pro onu věc, ať se vám po cestě nestane, že si tašku nebo klíče někde odložíte a pak…to už znáte. 🙂

Jak se máte se psem vítat, když přijdete zpět domů?

Dejte si pozor, ať ho nevítáte ve chvíli, kdy po vás skáče. Nejdříve si odložte a spíše ho hlasem klidněte, případně ho u země rukama přidržujte a zároveň hlaďte, vítejte se s ním.

Je rozdíl vítat radostného psa a psa, který byl celou dobu vaší nepřítomnosti ve stresu. Horlivým vítáním ho jen utvrzujete v tom, že jeho obavy byly oprávněné.

Při výchově psa je lepší nějaký čas v sobě trochu potlačit tu ohromnou touhu svého psa láskou umačkat a spíše se zaměřit na to, aby i pes zvládal své emocionální výkyvy. Až teprve po nějaké době, kdy vidíte, že situaci máte pod kontrolou a váš pes taky, tak se můžete se svým psem bláznivě vítat. To je fér, nebo ne? 🙂

Vaše otázky navíc:

1. Jak případně skrýt vaší zvýšenou nervozitu?

Zpomalte, dýchejte, narovnejte se v zádech, psa si nevšímejte (pokud se vám nemotá pod nohama.)

2. Co dělat, když odcházíte v jiný čas, než je pes zvyklý?

Musíte ho ujistit, že to myslíte vážně. Buďte přísní, nekompromisní, ale s vlídností a povzbuzením ho naveďte do pelíšku. Dál se s ním nezabývejte. Buďte milí a odhodlaní.

3. Co pomáhá u štěňat?

Vědomí, že je váš pes v bezpečí. Proto zařiďte, aby byl. Poskytněte mu hračky a vymezený prostor, kde se mu nemůže nic stát. Schovejte všechno, co nechcete, aby ochutnal. Dejte mu nějaké hlavolamy s kexíky, s pastou, ať se má čím zabavit. Naplněnou hračku Kong.

4. Co pomáhá u hyperaktivních psů?

Pořádná ranní procházka a pak zklidnění, ještě než se začnete chystat k odchodu. To znamená, že pes by měl být už v klidu, než se k odchodu chystat začnete. Když si na chvíli po procházce sednete s kávou, pomůže to. Držte stejnou rutinu. Nechte mu také hračky naplněné nějakýma dobrotama, ať má aspoň chvíli, co dělat.

5. Dá se tohle použít i u psů se separační úzkostí?

Rozhodně. Díno separační úzkostí trpěl a chvíli trvalo, než jsem přišla na způsob, aby se nezabil a aby nám nezdemoloval byt a zjistil, že se vždy vrátíme a začal nám důvěřovat. Jak vidíte na videích, i separační úzkost se dá zvládnout. Na tohle téma budu připravovat další článek, protože je to přeci jen komplikovanější. Nebo mě případně kontaktujte emailem.

Stáhněte si bez žádné další registrace 10 tipů pro lepší vztah se psem,
ať ho máte stále na očích. 🙂

Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Naučte se rozumět psí řeči, která je klíčem k srdci vašeho psa - důvěře, lásce a respektu. Nahlédněte do online kurzu férové komunikace se psem - k části o Konejšivých signálech. Přístupy jsou Z-DAR-MA.

0
lidí
už signály v řeči psa vidí

Momentálně je přístup ke psí řeči pozastaven. V případě dotazu mě prosím kontaktujte na email. Děkuji Pavla.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů