[#Seriál – 10 tipů pro lepší vztah] – 5. díl: VODÍTKO

Aneb kdo koho vede

Jasně, že pán vede psa! Ale je tomu doopravdy tak? Když se rozhlédnete kolem sebe, kolik pejskařů svého psa na vodítku NEzvládá? Je jich stále dost, že? A jak je možná, že je vození psa na vodítku pro lidi stále takovým problémem, když existuje tolik skvělých metod, které zaručeně fungují?

Zajímá vás proč tomu tak je?

Tak rozhodně čtěte dál…

Mám pro vás další z tipů, jak můžete vylepšit váš vztah se psem.

  1. ŽRÁDLO
  2. OBOJEK
  3. PELECH
  4. POSTEL
  5. VODÍTKO
  6. ODCHOD
  7. PŘÍCHOD
  8. PAMLSKY
  9. HRA
  10. ZDRAVÍ

Sepisuji pro vás 10 tipů, na co byste se měli ve vašem vztahu zaměřit a co přesně vyladit a proč.  Zdálo by se, že to jsou nepodstatné drobnosti, ale právě skrze tyto drobnosti vám uniká vedení a postavení vůči psu. Tím ztrácíte jeho respekt a pes ztrácí motivaci vás vnímat a poslouchat.

Uvádím je v pořadí tak, jak se s nimi setkávám nejčastěji. Tentokrát je na řadě VODÍTKO.

5. VODÍTKO

Víte, vodítko je totiž pouze nástroj. Může vám pomáhat, ale může vám také škodit. Pes si nevytváří vztah s vodítkem, ale s jeho způsobem používání. Právě tento způsob používání určuje, zda vám vodítko bude pomáhat nebo spíše škodit.

Když pes na vodítku tahá, tak to není proto, protože se tak narodil. Není to ani proto, že je nevycvičitelný nebo že nějaká konkrétní metoda nefunguje. A také to není proto, že to tak musíte mít.

Tak kde je tedy ten zádrhel?

V souvislostech.

Nevidíte všechny důležité souvislosti ve vašem vztahu, a proto nedokážete správně vyhodnotit, proč musíte dělat právě to, či ono. A ať už vás osloví jakákoliv metoda, byť sebevíce pozitivní, je možné, že vám nebude fungovat.

Proč?

Protože vztah se psem obsahuje dva různé světy, které když chcete spojit, musíte rozumět oběma stranám. Jak vám samotným, tak svému psu, který je zcela jiný, než pes, který byl na cvičáku s cvičitelem a perfektně poslouchal.

„Musíte rozumět svému psu. Vědět, proč se právě zrovna teď chová tak příšerně, abyste s tím mohli něco začít dělat a ne jen slepě kopírovat byť nejnovější metody.“

Proto také existuje více různých metod, protože každá funguje jen určité skupině lidí a psů, ale ostatním už ne.

A co když to jde i jinak?

Tohle celé totiž zaštiťuje nastavení vaší mysli. To, v co sami věříte. Nevěříte?

Váš pes nemůže dělat něco, v co nevěříte. Přes to prostě dál vlak nejede! A to můžete mít potencionálně toho nejtalentovanějšího psa na světě, ale přes vaše nastavení v hlavě se nedostane dál než na konec vašeho vodítka.

Co to pro vás znamená?

Musíte si umět připustit, že to celé je o vás.

Že vy jste tím tvůrcem vašeho vztahu a výsledků, které se svým psem dosahujete.

Že vy to celé zaštiťujete. Že jsou to vaše chyby, které musíte najít a napravit. Znamená to, že už nebudete poukazovat na zlobivého psa, ale začnete se ptát sami sebe, kde děláte chyby.

Pak se stane takový malý zázrak, tato cesta se pro vás stane dobrodružnou, protože vás bude posouvat dále. Budete mít radost ze svých pokroků a to vás začne ohromně bavit.

Začnete nad vztahem více přemýšlet, vnímat a poslouchat své potřeby. Místo soustředění se na problém,  začnete hledat řešení, protože už budete vědět, že i pro vás a vašeho psa existují.

Už se nebudete muset podřizovat vašim každodenním nepříjemným situacím, ale začnete je vědomě měnit, protože pochopíte, že je to možné.

A to bude váš první krok k úspěšnému novému startu.

Skrze vašeho psa, se naučíte pracovat sami se sebou, abyste oplátkou pomohli sému psu žít spokojeně ve světě lidí.

„Pak ještě bude záležet na tom, zda správně svému psu rozumíte, jeho psí řeči a jeho potřebám. Ale to už jsou zase jiné souvislosti. Všechno je se vším propojené.“

Tohle jsou prostě důležité faktory, které ovlivňují výsledky různých metod a to, zda vám budou fungovat nebo ne.

Proto začněte nejdříve ve své hlavě. Dám vám pár příkladů, ať si to můžete lépe představit.

  • 1
    Jak vám může sloužit míček?
    K radostné oboustranné hře nebo k nekončící hře, která vás vlastně i tak trochu otravuje a omezuje?
  • 2
    Jak vám můžou sloužit pamlsky?
    K motivaci vašeho psa, k dosahování výsledků nebo k rozmazlování, prohlubování zlozvyků?
  • 3
    Jak vám může sloužit vodítko?
    K pohodlným a bezpečným procházkám nebo ke každodennímu vypětí a boji se svým psem?

Vidíte ten rozdíl ve funkčnosti stejného nástroje?

Je důležité rozeznávat, zda vám konkrétní nástroje pomáhají nebo vám z vašeho života dělají peklo. A až teprve potom, co tohle dokážete vidět, si uvědomíte, že to takhle vlastně vůbec nechcete.

Začnete se sami ptát a pátrat …

A protože píši článek o vodítku, dám vám návod, jak k takovému zjištění můžete dojít a váš vztah se psem zase o pořádný kus posunout dál.

 4 kroky k zamilování si vodítka

1. UVĚŘTE

Uvěřte, že je možné mít psa, který na vodítku netahá. Už jen to je pozitivní zpráva, která vám otevírá mysl a nové možnosti.

2. VODÍTKO SI ZAMILUJTE

Vytvořte si pozitivní vztah k vodítku. Ne nezbláznila jsem se. Poděkujte svému vodítku za to, že vám je skvělým pomocníkem a važte si toho, že ho můžete používat. Měli byste být zároveň vděční za to, že chrání vašeho psa.

3. NAPOJTE SE

Vodítko vás propojuje. Uvědomte si, že na procházku jdete společně, to znamená, že tvoříte jeden tým, který zároveň spolupracuje. Není to tak, že každý je ve svém světě a o druhém nemá ani páru. (Vy u svého telefonu a váš pes raději se špuntami v uších.) Vaše potřeby (nemyslím toaletní!) jsou stejně důležité jako ty jeho.

4. VEĎTE

Váš tým jako člověk vedete vy, ne obráceně. To znamená, že máte trasu, kterou úmyslně procházíte podle vás. Neděláte vašemu psu služebníčka. Jinak by to bylo, kdybyste se ocitli uprostřed lesa a ujmula by se vás vlčí smečka. Tam byste holt museli poslouchat vy. Veďte svého psa nebo on povede vás.

1. ZMĚNA

Začnete si (opět) všímat toho, že vám jeho tahání vadí. I tohle špatné zjištění je vlastně pozitivní, protože si to uvědomujete a můžete s tím nyní něco udělat.

2. ZMĚNA

Když si tohoto běžného nástroje začnete více vážit, způsobí to, že už vás ani nenapadne, abyste ho někdy použili k trestání svého psa nebo k příliš hrubému tahání a škubání! Copak se s tak vzácným nástrojem dá trestat? (Mimo to, trestem se nic nezmění. Spíše naopak.)

3. ZMĚNA

Když si toto uvědomíte, způsobí to, že si začnete více všímat toho, kde všude si váš pes dělá, co chce. Kdy vás totálně nevnímá a nerespektuje. Nebo je to snad na opak?

4. ZMĚNA

To opět způsobí to, že najednou uvidíte, kde přesně vás ignoruje a neposlouchá. Začněte si všímat, jak na takové chování reagujete. Přizpůsobujete se, mávnete nad tím rukou nebo s tím něco děláte? Jak reagujete? Možná ho také opravujete stále dokola. Co můžete udělat jinak, abyste dosáhli jeho jiných reakcí?

No, a v tomhle všem si musíte najít rovnováhu, Aby to bylo fér pro obě strany. To je mazec, že?

Jen na vás záleží, zda dokážete překročit ten nepříjemný pocit, že za otravné tahání svého psa, si můžete sami.

Je to veliký krok, který si zaslouží uznání a já vás vyzývám, abyste tento krok udělali, protože právě v něm se skrývá řešení vašich každodenních situacích a hlavně férový vztah se psem. Respekt sám k sobě, ale i ke svému psu.

„Tak, jak zacházíte s nástroji, tak vám také budou sloužit. Zařiďte, aby sloužily v dobrém vám i vašemu psu.“

Přeji vám nádherný adventní čas.

Pavla a Díno

PS: A nezapomeňte, veďte svého psa nebo on povede vás.

PS2: A jako dárek si stáhněte tabulku 10 tipů pro lepší vztah se psem a tabulku 4 kroky k zamilování si vodítka. To vše zcela zdarma a bez zadání emailu. Jsou přece Vánoce! 🙂


Vžijte se na chvíli do role psa
a zjistěte, jak si páníčka bezpečně
omotat kolem svých tlapek.

Zasmějte se s e-knihou

Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Naučte se rozumět psí řeči, která je klíčem k srdci vašeho psa - důvěře, lásce a respektu. Nahlédněte do online kurzu férové komunikace se psem - k části o Konejšivých signálech. Přístupy jsou Z-DAR-MA.

0
lidí
už signály v řeči psa vidí
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů